Reklama
Reklama

Ukraińcy docierają do Poznania. Jak pomagać?

fot. Mariusz Wiśniewski / FB

Podstawowe informacje zebrał zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski.

- Sytuacja jest dynamiczna, każdy dzień przynosi setki nowych spraw. Poniżej najważniejsze, podstawowe informacje na ten moment dla osób chcących pomagać uchodźcom z Ukrainy - napisał na Facebooku.

Po pierwsze, osoby kierujące się do naszego miasta, które nie mają dachu nad głową i nie zarejestrowały się w punkcie recepcyjnym na granicy polsko-ukraińskiej, powinny kierować się do punktu informacyjnego na Dworcu Głównym PKP w Poznaniu. - Tam zostaną zaopiekowani i skierowani na kwaterunek, zapewniony przez państwo polskie. Jest to punkt utworzony przez Urząd Wojewódzki, ponieważ za sprowadzanie uchodźców odpowiada rząd. Docelowo ma powstać dodatkowy, większy punkt recepcyjny dla uchodźców w naszym mieście. Propozycję takiego miejsca przedstawiłem Panu Wojewodzie podczas posiedzenia sztabu antykryzysowego. Szczegóły zostaną podane - wyjaśnia Wiśniewski.

Zastępca prezydenta Poznania wyraził uznanie dla mieszkańców Poznania, który rozpoczęli zbiórki dla uchodźców. W poniedziałek w mieście uruchomiony zostanie punk pomocy "Poznań dla Ukrainy" przy ulicy Bukowskiej 27/29. Ma to zapewnić ukierunkowanie i skoordynowanie pomocy. - Można tam przynosić żywność, odzież (dobrej jakości lub nieużywaną) i środki higieny dla uchodźców uciekających przed wojną, w szczególności tych którzy będą tu w Poznaniu.

Natomiast pomocą oraz konwojami humanitarnymi na teren Ukrainy, gdzie toczą się walki i jej koordynacją zajmą się służby Wojewody - dodaje. Punkt będzie działać od 10.00 do 20.00.

Miasto uruchomiło też adres mailowy, na którym można przesyłać deklaracje pomocy, także miejsca do zatrzymania się dla uchodźców. To adres [email protected] Potrzebni są wolontariusze, którzy mówią po ukraińsku. Szczegóły TUTAJ.

Jak informowaliśmy już wcześniej, przy Półwiejskiej 17/27 działa miejski punkt wsparcia cudzoziemców (nr tel.: 503 979 758, pn.-śr. godz. 14-20, czw.-pt.w godz. 9-15). W godzinach 7.30 - 20.00 dostępna jest miejska infolinia w języku ukraińskim (61 646 33 44).

  • Aktualizacja
    poniedziałek, 28.02.2022 r., godz. 08.34
    Aktualizacja
    poniedziałek, 28.02.2022 r., godz. 08.34
    - Dziś uruchomiony zostanie punkt recepcyjny na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W punkcie odpowiednie służby zadbają o to, żeby uchodźcy z Ukrainy otrzymali więcej informacji na temat pobytu w Polsce, ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek, a także otrzymają skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania - informuje wojewoda wielkopolski.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
4.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro