Reklama

Kolejne surowe sankcje na Rosję. UE zamyka przestrzeń powietrzną

fot. StockSnap / pixabay.com
fot. StockSnap / pixabay.com

Jak po południu poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Unia Europejska zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich samolotów należących do Rosjan, również prywatnych.

Już od północy w sobotę rosyjskie samoloty nie mogą latać nad Polską. Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych - ogłosił decyzję w piątek na Twitterze premier Polski.

Przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów zamknęły też Wielka Brytania, Czechy, Łotwa, Estonia, Litwa, Bułgaria i Rumunia. W sobotę w odwecie Rosja ogłosiła, że samoloty z Polski, Bułgarii i Czech nie mogą wlatywać w rosyjską przestrzeń powietrzną.

Od niedzieli zamknięta została niemiecka przestrzeń powietrzna. Decyzję podjęły też kolejne kraje: Austria, Francja, Holandia, Belgia, Irlandia, Włochy, Hiszpania, Islandia, Finlandia, Szwecja, Dania, Norwegia, Macedonia Północna. Jako pierwszy kraj spoza Europy, zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich operatorów lotniczych Kanada.

Jak podała Ursula von der Leyen UE ma też po raz pierwszy w historii, sfinansować zakup i dostarczenie broni oraz sprzętu wojskowego do kraju będącego obiektem agresji. Szefowa KE mówiła też o usunięciu "machiny medialnej Kremla" z Unii. Zapowiedziała też nowe sankcje na reżim Łukaszenki. Wszystkie te środki uzupełniają mocny pakiet przedstawiony wczoraj, uzgodnione przez naszych międzynarodowych partnerów - mówiła.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
62.34 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro