Reklama

Aktywiści składają zawiadomienie do UOKiK "w obliczu kłamliwych informacji spółek energetycznych" związanych z podwyżkami cen prądu

fot. jolilu
fot. jolilu

Za akcją stoi Extinction Rebellion Poznań. W środę aktywistka związana z grupą pojawiła się przy siedzibie poznańskiej delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i złożyła w nim zawiadomienie. - W styczniu 2022 roku polskie elektrownie rozpoczęły kampanię, w trakcie której na różne sposoby przekonywały Polki i Polaków, że za rosnące ceny prądu odpowiada polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Kraj zalały billboardy z grafiką żarówki obwiniające politykę UE o rosnące ceny prądu. Spółki sprzedające prąd - Tauron, PGE, Energa i Enea - wysłały zaś do swoich klientów informacje zawierające nieprawdziwą informację o tym, że za 59 proc. ceny prądu dla gospodarstw domowych odpowiada koszt uprawnień do emisji CO2, wynikający z polityki klimatycznej Unii Europejskiej - wyjaśnia Extinction Rebellion Poznań.

I dodaje, że są to kłamstwa. - 60 proc. z billboardów odnosi się do kosztów wytworzenia prądu. 59 proc. z maili dotyczy ceny hurtowej prądu. Zaś całokształt domowego rachunku za prąd to jeszcze inny wskaźnik, na który składa się kilka komponentów, m.in. energia elektryczna, opłaty za jej dystrybucję oraz krajowe opłaty i podatki. Po uwzględnieniu wszystkich tych składowych okazuje się, że koszty uprawnień do emisji CO2 odpowiadają nie za 59 procent, ale za ok. 20 proc. kosztu energii elektrycznej - dodaje.

Aktywiści wyjaśniają, że z maili rozsyłanych przez spółki energetyczne wynika, że to Unia Europejska jest winna tak dużym podwyżkom cen prądu. Zdaniem XR Poznań, wytwórcy prądu wiedzieli, że taka sytuacja nastąpi - koszty będą rosły, bo mamy odejść od wydobycia węgla. - Spółki mogły się na ten wzrost przygotować, inwestując w odnawialne źródła energii. Nie robiły tego i teraz szukają winnych tam, gdzie ich nie ma.

Zdaniem aktywistów, "w kampanii polskich elektrowni doszło do całego szeregu naruszeń praw konsumentów i sprawą powinien zająć się UOKiK - organ, który ma narzędzia, by chronić nas przed nieuczciwymi działaniami producentów energii".

Każdy może złożyć zawiadomienie do UOKiK w tej sprawie. Szczegóły TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro