Reklama
Reklama

Budowa zamku w Stobnicy może trwać. Jest uzasadnienie wyroku sądu

fot. Śladami PRL / YouTube
fot. Śladami PRL / YouTube

Jak już informowaliśmy warszawski sąd uchylił decyzję nadzoru budowlanego, który w ubiegłym roku unieważnił pozwolenie na budowę zamku. Uzasadnienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie właśnie zostało opublikowane.

Jak czytamy podstawę rozstrzygnięcia Sądu stanowiły dwie przesłanki- pierwsza "w sprawie nie zostały spełnione warunki ustawowe z art. 156 § 1 k.p.a. dla stwierdzenia nieważności decyzji" a druga "doszło do przedawnienia możliwości stwierdzenia nieważności, albowiem w sprawie miał zastosowanie nowowprowadzony art. 37b Prawa budowlanego, zgodnie z którym stwierdzenie nieważności decyzji wydanej nawet z rażącym naruszeniem prawa jest niemożliwe po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia".

Przypomnijmy. W sierpniu ubiegłego roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego odebrał inwestorowi pozwolenie na budowę. Nieważność pozwolenia na budowę stwierdzono m.in. ze względu na to, że w obiekcie przewidziano powstanie hal garażowych i infrastruktury towarzyszącej, których "parametry przekraczają wartości wskazane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko". Tłumaczono wówczas, że inwestor powinien wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę przedłożyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, czego nie zrobił. Nie uzyskał w ogóle takiej decyzji, co uznano jako przesłankę do unieważnienia pozwolenia.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jest nieprawomocny. Stronom postępowania przysługuje możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem.

Już wielokrotnie o tej inwestycji pisaliśmy na łamach naszego portalu. Zamek powstaje od 2015 roku. Ma mieć 15 kondygnacji, w tym 1 podziemną oraz ma się w nim znaleźć 46 mieszkań. Całość ma kosztować 400 milionów złotych.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
3.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro