Reklama

Pracownicy Amazona domagają się podwyżek

fot. Archiwum / Maciej Kopiński
fot. Archiwum / Maciej Kopiński

Dla wszystkich pracowników w Polsce.

Podwyżki domagają się nie tylko pracownicy magazynowi, ale też ci pracujący w biurach w Gdańsku i Warszawie. Do końca lutego prowadzą w internecie zbiórkę podpisów pod petycją. Dotychczas podpisało ją 1000 pracowników.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

O jaką podwyżkę chodzi? Konkretnie o 15 procent. - Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) 7 stycznia 2022, stopa inflacji w Polsce wzrosła do poziomu 8,6 procent w grudniu 2021. Był to szósty miesięczny wzrost inflacji w Polsce z rzędu. Obecny poziom inflacji w Polsce jest najwyższy od ponad dwóch dekad. Inflacja w Polsce zalicza się do najwyższych w Unii Europejskiej. W 2022 r. może przekroczyć próg 10 procent - czytamy w petycji.

- W grudniu 2021 wartość netto marki Amazon oceniono na 1705 miliardów dolarów (1,7 biliona dolarów), a dochód netto firmy w 2021 wyniósł 26,263 miliardów dolarów. Oznacza to, że Amazon jest jedną z czołowych marek sektora e-commerce. Znaczący wzrost firmy w trakcie pandemii nie przekłada się jednak na poprawę sytuacji finansowej jej pracowników. Do tej pory Amazon nie zdecydował się ani na podwyżki inflacyjne dla swoich polskich pracowników, ani na bonusy i benefity rekompensujące im obecną sytuację gospodarczą. Jako pracownicy firmy Amazon w Polsce zwracamy się do naszego pracodawcy, Amazon Polska, by wziął pod uwagę obecną sytuację finansową w kraju i wsparł swoich pracowników poprzez 15 procentową podwyżkę wynagrodzenia jako pokrycie inflacji oraz nagrodę za rozwój firmy.

Zbiórka podpisów pod petycją trwa też w magazynach Amazon w Polsce. Gdy zbiórka się zakończy, podpisy i petycja trafią do Mariana Sepesiego z zarządu spółek Amazon działających w kraju. - Liczymy na reakcję firmy. Czytaliśmy, że w tym roku pracownicy Amazon w USA otrzymali już podwyżki. Nie chcemy być traktowani gorzej, bo również w Polsce pracujemy na bogactwo całej korporacji - przyznaje Natalia, która pracuje w Amazonie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro