Reklama
Reklama

Poznaniacy upamiętnili akcję Bollwerk

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

O godz. 9:00 w poznańskiej farze została odprawiona msza święta. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się o godz. 12:00 pod pomnikiem akcji Bollwerk przy ul. Estkowskiego. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, organizacji kombatanckich czy wojska.

W tegoroczne obchody już tradycyjnie włączyła się Szkoła Podstawowa nr 40 w Poznaniu. Chcemy, żeby wiedza o bohaterach akcji Bollwerk, wartościach, które im przyświecały, a przede wszystkim o tym, co im zawdzięczamy, nie zginęła - mówi Ewa Frąckowiak, dyrektorka placówki.

SP 40 zakończyła właśnie realizację dwuletniego projektu edukacyjnego Bollwerk"42 - Pamiętamy! Jego elementem był m.in. konkurs plastyczny, w ramach którego praca jednego z uczestników, Michała Przybyła, ucznia SP nr 84 uzyskała wyróżnienie Poczty Polskiej i trafiła na okolicznościową kartę pocztową oraz znaczki. Pamiątki są dostępne w Urzędzie Pocztowym Poznań 2, przy ul. Głogowskiej 17, w okienku filatelistycznym.

Na niedzielę zapowiedziano też grę miejską, ale trzeba było wcześniej się zapisać. Ponadto na dziedzińcu urzędu miasta przy pl. Kolegiackim otwarto wystawę poświęconą tej największej operacji sabotażowo-dywersyjnej na terenie okupowanej Wielkopolski. Akcja Bollwerk zostanie również upamiętniona na rewersie medalu poznańskiego maratonu.

Akcja "Bollwerk" miała miejsce w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku. Działacze Armii Krajowej razem z kilkoma mieszkańcami Chwaliszewa podpalili magazyny Wehrmachtu w Poznaniu. Brawurowa akcja "Bollwerk" była najgłośniejszym atakiem konspiratorów na niemieckich okupantów w Wielkopolsce. Paląc zapasy ciepłej odzieży, broni i jedzenia uczestnicy akcji osłabili wojsko niemieckie.

Trudno przecenić znaczenie tej akcji. Magazyny były bardzo zasobne, Niemcy długo nie mogli otrząsnąć się po ich stracie. W dodatku dywersanci nie pozostawili po sobie śladu - wszystko wyglądało na to, że pożar spowodowało zwarcie instalacji elektrycznej. Ktoś doniósł jednak Gestapo. Większość uczestników akcji "Bollwerk" została stracona w więzieniu przy ul. Młyńskiej. W 1982 r. mieszkańcy Poznania ufundowali przy ul. Estkowskiego tablicę upamiętniającą to wydarzenie.

W związku z obchodami 80. rocznicy Akcji Bollwerk, wprowadzono czasowe zmiany w organizacji ruchu. W związku z powyższym zwężony zostanie prawy pas południowej jezdni ul. Estkowskiego (na wysokości ul. Chwaliszewo) do skrzyżowania z ul. Szyperską. Wyjazd z ul. Szyperskiej na ul. Estkowskiego będzie niemożliwy - informowała Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Utrudnienia zakończyły się zaraz po zakończeniu uroczystości.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro