Reklama
Reklama

Na dziedzińcu Urzędu Miasta otwarta została wyjątkowa wystawa

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Przypomina o akcji Bollwerk. Zbliża się jej 80. rocznica.

Z tej okazji na dziedzińcu urzędu miasta przy pl. Kolegiackim otwarto wystawę poświęconą tej największej operacji sabotażowo-dywersyjnej na terenie okupowanej Wielkopolski.

Operacja, która została wykonana na rozkaz gen. Sikorskiego, zakończyła się sukcesem. W nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. spalono niemieckie magazyny w porcie rzecznym nad Wartą. Były w nich przechowywane zapasy dla żołnierzy niemieckich walczących na froncie wschodnim - przypomina Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Więcej o tym wydarzeniu można dowiedzieć się właśnie z wystawy "Akcja Bollwerk". Na kilkunastu bogato ilustrowanych planszach przedstawiono informacje o systemie okupacyjnym wprowadzonym przez Niemców na terenie Wielkopolski oraz jego wpływie na działalność polskiego podziemia - informują miejscy urzędnicy.

Ekspozycję można oglądać do 3 marca na dziedzińcu urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17. Organizatorem wystawy jest lokalny oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Miasto Poznań.

Ponadto tegoroczne jubileuszowe obchody wzbogaci wydanie okolicznościowych kart pocztowych i znaczków. Akcja Bollwerk zostanie również upamiętniona na rewersie medalu poznańskiego maratonu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro