Reklama
Reklama

Mieszkańcy wciąż nieprawidłowo parkują. 49 tysięcy interwencji SM w rok

Auto zaparkowane tuż przy przejściu dla pieszych - zdjęcie od mieszkańca. | fot. SM
Auto zaparkowane tuż przy przejściu dla pieszych - zdjęcie od mieszkańca. | fot. SM

Poznańska straż miejska podsumowuje 2021 rok pod względem zgłoszeń dotyczących niewłaściwego parkowania.

- Dyżurni straży miejskiej przyjęli ponad 45 000 zgłoszeń mieszkańców dotyczących uciążliwości powodowanych źle zaparkowanymi pojazdami. Zgłoszenia te przełożyły się na ponad 49 000 interwencji strażników. Samochody zaparkowane na przejściach dla pieszych, na chodnikach bez zachowania 1,5 metrowej szerokości przejścia dla pieszych, na skrzyżowaniach, w bramach wjazdowych, na odcinkach dróg objętych zakazem zatrzymywania się lub postoju, czy poza miejscami wyznaczonymi w strefie zamieszkania - to najczęściej powtarzające się wykroczenia popełniane przez kierowców - przyznaje SM.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

W całym 2021 roku wydano prawie 2400 dyspozycji odholowania aut, które tamowały ruch lub stanowiły zagrożenie. Kolejnych blisko 200 aut odholowano z miejsc zastrzeżonych dla osób z niepełnosprawnością. Usunięto prawie 1000 wraków i interweniowano wobec prawie 1900 kierowców, którzy auto zaparkowali na terenie zielonym. Środki prawne zastosowano wobec ponad 42 tysięcy kierowców, prawie 900 pieszych i prawie 500 rowerzystów.

W zeszłym roku interwencje związane z pojazdami stanowiły 60 procent wszystkich interwencji policji. A w tym roku wcale nie jest lepiej. Tylko w styczniu odnotowano 4000 takich interwencji. - Powody są różne - od unikania opłaty za strefę płatnego parkowania, ignorowanie podstawowych przepisów ruchu drogowego, konieczność szukania wolnych, a zarazem bezpłatnych miejsc postojowych, aż po brak myślenia i przewidywania możliwych konsekwencji - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
4℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro