Reklama
Reklama

Urzędnicy ze skarbówki będą mogli zajrzeć na nasze konta bankowe

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com

Od 1 lipca zyskają nowe uprawnienia.

Jak podaje money.pl, właśnie od 1 lipca urzędy skarbowe będą mieć większe uprawnienia niż wymiar sprawiedliwości. Zmiany wprowadzono w ramach Polskiego Ładu i umożliwiają one naczelnikowi urzędu skarbowego zwrócenie się do banku z żądaniem wydania informacji bankowej nawet osoby, która wcale nie jest o coś podejrzana.

Dziennikarze portalu podejrzewają, że to klasyczna wrzutka, a więc poprawka, która "utonęła" wśród setek innych poprawek i po prostu jej nie zauważono. Informacji od banku będzie można zażądać już na etapie postępowania przygotowawczego, a więc w sytuacji, gdy jeszcze dana osoba nie usłyszy zarzutów.

Skutkiem zmiany słowa "podejrzany" na "osoba fizyczna" (co zaszło w przepisach) jest możliwość uzyskania wielu informacji przez skarbówkę. Udostępnione będą mogły zostać informacje o posiadanych rachunkach bankowych, a także stanach tych rachunków łącznie z informacją o obciążeniach czy wpływach dla i od konkretnych osób. A to nie koniec skarbówka może też uzyskać dane o rachunkach papierów wartościowych, zawartych umowach kredytowych, pożyczkach, a także posiadanych obligacjach.

Urzędnicy zapewniają, że informacje z banku będą pozyskiwane tylko w sytuacji, gdy wszczęto już postępowanie przygotowawcze w sprawie przestępstwa lub wykroczenia (również skarbowych).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
15.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro