Reklama
Reklama

Poznań i Gniezno zamieniły się w plan filmowy: znamy więcej szczegółów

fot. Rafał Pijański
fot. Rafał Pijański

Już w środę pisaliśmy o zdjęciach, jakie realizowano m.in. przy poznańskiej Arenie.

Hala Arena udawała lotnisko, a wszystko został wystylizowane na lata 80. ubiegłego wieku. Zdjęcia realizowano również m.in. przy Okrąglaku. Całość robi wrażenie. Teraz więcej szczegółów zdradza Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który jest partnerem tej realizacji.

- Wiosną 1986 roku tą sprawą żyła cała Polska - z gnieźnieńskiej katedry został skradziony symbol kultu - wykuta w srebrze figura Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Napięta sytuacja w kraju - dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki - sprawia, że zarówno władzom państwowym, jak i kościelnym zależy na szybkim rozwiązaniu sprawy. Do rozwikłania zagadki przystępuje porucznik Milicji Obywatelskiej Andrzej Baran. To najtrudniejsza sprawa w jego karierze, a w trakcie śledztwa sytuacja staje się coraz mniej oczywista... - czytamy w opisie filmu.

Jak informowaliśmy już w środę, w produkcji grają Mateusz Kościukiewicz ("Wszystko, co kocham", "Amok"), Lena Góra ("Król"), Dobromir Dymecki "Cicha Ziemia" i Leszek Lichota ("Wataha", "Boże Ciało"). Zdjęcia realizowano nie tylko w Poznaniu, ale też w Gnieźnie. Tam filmowcy udali się m.in. do wnętrz katedry. - To pierwszy raz, gdy w tej świątyni został zaaranżowany plan zdjęciowy. Zgodę wyraził Prymas Wojciech Polak, który patronuje filmowi - informuje Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

- Film nie tylko opowiada o historii z Wielkopolski, ale jest też realizowany w naszym regionie i tutaj powstają wszystkie zdjęcia. 29 dni zdjęciowych w Poznaniu i Gnieźnie to półtoramiesięczny pobyt ekipy w Wielkopolsce i kilkadziesiąt lokacji. W "Świętym" zobaczymy m.in. katedrę gnieźnieńską, Pałac Prymasowski, a także tamtejsze seminarium i koszary. W Poznaniu hala Arena będzie... lotniskiem. Odnajdziemy też tkankę miejską stolicy Wielkopolski, m.in okolice ulicy Gwarnej, Okrąglak oraz biurowiec Alfa, będący siedzibą redakcji gazety, w której pracuje główna bohaterka - Jola Baran. Komenda milicji została zlokalizowana w Kiekrzu - dodaje.

Reżyserem filmu jest Sebastian Buttny, a autorem zdjęć Łukasz Gutt. Premierę zaplanowano na wiosnę 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro