Reklama
Reklama

Poznań i Gniezno zamieniły się w plan filmowy: znamy więcej szczegółów

fot. Rafał Pijański
fot. Rafał Pijański

Już w środę pisaliśmy o zdjęciach, jakie realizowano m.in. przy poznańskiej Arenie.

Hala Arena udawała lotnisko, a wszystko został wystylizowane na lata 80. ubiegłego wieku. Zdjęcia realizowano również m.in. przy Okrąglaku. Całość robi wrażenie. Teraz więcej szczegółów zdradza Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który jest partnerem tej realizacji.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- Wiosną 1986 roku tą sprawą żyła cała Polska - z gnieźnieńskiej katedry został skradziony symbol kultu - wykuta w srebrze figura Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Napięta sytuacja w kraju - dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki - sprawia, że zarówno władzom państwowym, jak i kościelnym zależy na szybkim rozwiązaniu sprawy. Do rozwikłania zagadki przystępuje porucznik Milicji Obywatelskiej Andrzej Baran. To najtrudniejsza sprawa w jego karierze, a w trakcie śledztwa sytuacja staje się coraz mniej oczywista... - czytamy w opisie filmu.

Jak informowaliśmy już w środę, w produkcji grają Mateusz Kościukiewicz ("Wszystko, co kocham", "Amok"), Lena Góra ("Król"), Dobromir Dymecki "Cicha Ziemia" i Leszek Lichota ("Wataha", "Boże Ciało"). Zdjęcia realizowano nie tylko w Poznaniu, ale też w Gnieźnie. Tam filmowcy udali się m.in. do wnętrz katedry. - To pierwszy raz, gdy w tej świątyni został zaaranżowany plan zdjęciowy. Zgodę wyraził Prymas Wojciech Polak, który patronuje filmowi - informuje Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

- Film nie tylko opowiada o historii z Wielkopolski, ale jest też realizowany w naszym regionie i tutaj powstają wszystkie zdjęcia. 29 dni zdjęciowych w Poznaniu i Gnieźnie to półtoramiesięczny pobyt ekipy w Wielkopolsce i kilkadziesiąt lokacji. W "Świętym" zobaczymy m.in. katedrę gnieźnieńską, Pałac Prymasowski, a także tamtejsze seminarium i koszary. W Poznaniu hala Arena będzie... lotniskiem. Odnajdziemy też tkankę miejską stolicy Wielkopolski, m.in okolice ulicy Gwarnej, Okrąglak oraz biurowiec Alfa, będący siedzibą redakcji gazety, w której pracuje główna bohaterka - Jola Baran. Komenda milicji została zlokalizowana w Kiekrzu - dodaje.

Reżyserem filmu jest Sebastian Buttny, a autorem zdjęć Łukasz Gutt. Premierę zaplanowano na wiosnę 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
110.62 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro