Reklama

Końcówka tygodnia z bardzo gwałtowną i niebezpieczną pogodą. Nie tylko silny wiatr, ale też burze!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Leszek Bartczak / Piorunująco
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Leszek Bartczak / Piorunująco

W Wielkopolsce szczególnie niebezpiecznie będzie w nocy ze środy na czwartek i w czwartek.

Jak informowaliśmy już wcześniej, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia (najwyższe w 3-stopniowej skali) przed silnym wiatrem dla sporej części kraju, w tym dużego obszaru Wielkopolski. W Poznaniu i okolicy podmuchy wiatru mają osiągać do 120 km/h, średnia prędkość wiatru ma dochodzić do 50 km/h.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Ale niebezpieczny będzie nie tylko wiatr. IMGW podaje również, że w regionie występować mogą burze. - Przed nami bardzo dynamiczna końcówka tygodnia - będzie mocno wiać. Już w ciągu jutrzejszego dnia przejście frontu i napływ chwiejnego powietrza stworzą dogodne warunki dla powstania burz. W dynamicznym środowisku silnego wiatru powstające burze mogą być bardzo silne - informują eksperci.

W czwartek między północą i 18.00 zaistnieje "znaczne ryzyko wystąpienia burz z silnymi i bardzo silnymi porywami wiatru". - Nad zachodnią Polską - w czasie burz powstałych na froncie porywy wiatru mogą być lokalnie bardzo gwałtowne i sięgać około 120 km/h. Na pozostałym obszarze ryzyko silnych porywów w czasie burz zmniejszy się do około 100 km/h, czy około 90 km/h na północnym wschodzie. Mimo przejścia frontu w ciągu dnia, aż do wieczora na przeważającym obszarze nadal mogą pojawiać się burze skutkujące porywami wiatru do 90-100 km/h. Burzom towarzyszyć będą krótkotrwałe, ale intensywne opady, lokalnie przechodzące w ulewy z opadami krupy śnieżnej, czy małego gradu.

- Na linii frontowej nie można wykluczyć zjawisk nawałnicowych i szkwałów, których prędkość sięgać będzie 120-130 km/h - głównie na zachodzie Polski. W miarę przemieszczania się frontu na południowy wschód maksymalna siła porywów będzie stopniowo maleć. Nie można wykluczyć, że formujące się linie szkwału stworzą warunki dla powstania trąby powietrznej, choć główne zagrożenie dotyczyć będzie wiatru prostoliniowego. Po przejściu frontu porywy wiatru wewnątrz masy będą nieco mniejsze, ale mogą sięgać nadal około 100 km/h - dodają.

Już teraz radzimy zabezpieczyć swoje mienie i przygotować się na ewentualne konsekwencje wichury. Warto zgromadzić w domu świece i zapałki, latarkę, a także naładować telefon na wypadek braku prądu. Z balkonu, tarasu czy parapetu zabierzmy przedmioty, które mogą ulec uszkodzeniu. Nie parkujmy pod drzewami, w pobliżu rusztowań, kubłów na śmieci, tablic reklamowych. Zadbajmy o zwierzęta żyjące na zewnątrz. Zamknijmy je w bezpiecznym miejscu. Pozostańmy w domach, jeśli mamy taką możliwość.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro