Reklama

Żeby kupić 40-metrowe mieszkanie w Poznaniu trzeba odkładać średnią pensję przez 6 lat

Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań

Dodajmy, że pensję musielibyśmy odkładać w całości.

Tak wynika z danych portalu otodom.pl. - Przeciętny Polak otrzymujący miesięczne wynagrodzenie równe średniej krajowej pensji netto, aby kupić 40-metrowe mieszkanie w cenie ogólnokrajowej średniej za metr, będzie potrzebował ponad 6 lat pracy, wynika z danych Otodom za grudzień 2021 r. i GUS za 4. kwartał 2021 r. i to przeznaczając całą pensję do "skarbonki" - czytamy w raporcie portalu.

Najgorzej jest w Warszawie, gdzie mieszkania są najdroższe. Metr kwadratowy w grudniu 2021 roku kosztował 12,6 tysięcy złotych. Średnia pensja na rękę w grudniu wyniosła natomiast 4,7 tysiąca złotych. Odkładając całą wypłatę przez prawie 9 lat udałoby nam się w końcu kupić 40-metrowe mieszkanie w Warszawie.

- Niewiele lepiej jest w Krakowie, gdzie na kupno mieszkania o takim metrażu statystyczny Polak musi pracować 8 lat. Za to w Poznaniu na zakup czterdziestometrowego mieszkania trzeba by odkładać całą wypłatę przez 6 lat - podaje otodom.pl.

Oczywiście, musimy wziąć pod uwagę, że takie wyliczenia nie mają przełożenia na rzeczywistość. Trudno bowiem odłożyć całą wypłatę bez ponoszenia kosztów życia - choćby jedzenia czy opłat za prąd i wodę.

Gdybyśmy chcieli porównać, jak Polska wygląda na tle Europy okazuje się, że nie wypadamy źle. - Za granicą ceny mieszkań odbiegają od cen nieruchomości w Polsce, ale średnia pensja netto również jest wyższa. W Berlinie za metr kwadratowy mieszkania w centrum miasta trzeba zapłacić ok. 7 tys. euro, co przy średniej pensji netto na poziomie 3 tysięcy euro miesięcznie pozwala na zakup 40-metrowego mieszkania po prawie 8 latach pracy, czyli około roku szybciej niż w Warszawie.

Najdłużej na mieszkanie pracują natomiast mieszkańcy Paryża. - tu na 40 metrów własnego "M" w centrum, paryżanin musi pracować 15 lat! Warto pamiętać, że ceny mieszkań w centrum Paryża należą do jednych z najwyższych w Europie. Na obrzeżach stolicy Francji na takie mieszkanie trzeba pracować ponad 10 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
5℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
42.30 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro