Reklama
Reklama

Strajk w Solarisie: we wtorek kolejne rozmowy zarządu i związkowców. W poniedziałek demonstracja poparcia w Poznaniu

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Strajk rozpoczął się 24 stycznia.

O 13.00 przed Urzędem Miasta w Poznaniu rozpocznie się demonstracja poparcia dla strajku w Solarisie. - Upływa trzeci tydzień strajku w zakładach Solaris Bus & Coach. Zarząd stara się przetrzymać załogę i w żaden sposób nie odpowiada na żądania. Wody w usta nabrali również włodarze miast, które są głównymi klientami zakładu w regionie: w Poznaniu Solarisy stanowią 91 procent taboru autobusowego - grzmią organizatorzy spotkania: Poznańska Komisja Międzyzakładowa Inicjatywy Pracowniczej, Komisja międzyzakładowa Inicjatywy Pracowniczej w Amazon, Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej im. Marcela Szarego oraz Kolektyw Rozbrat FA s. Poznań.

- Rada Miasta powinna poprzeć postulaty płacowe załogi, w ten sposób naciskając na zarząd. W naszym wspólnym interesie jest, by spółka, której przychody liczone są w miliardach, a państwowe subwencje w setkach milionów sprawiedliwiej dzieliła się zyskami ze swoimi pracownikami, chociażby dlatego, że to oni płacą tu pełne stawki podatkowe zasilające budżety swoich gmin - dodają.

Tymczasem Solaris informuje, że we wtorek, 15 lutego, kontynuowane będą rozmowy pomiędzy stronami sporu. - W związku z rozpoczętym i do tej pory kontynuowanym od 24 stycznia przez organizacje strajkowe działające w firmie Solaris, tj. OPZZ Konfederacja Pracy oraz Solidarność, strajkiem, w dniu 10 lutego, Zarząd firmy Solaris oraz Związki Zawodowe poinformowały, że z inicjatywy Związku Pracodawców Prywatnych Konfederacja Lewiatan pan Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia podjął się misji dobrej woli w celu zakończenia sporu pracowniczego w spółce Solaris. W dniu 11 lutego odbyło się spotkanie Zarządu firmy Solaris oraz liderów związkowych przy udziale Pana Rafała Dutkiewicza. Kolejne wspólne rozmowy zaplanowano na wtorek 15 lutego. O dalszych szczegółach będziemy informować w miarę rozwoju wydarzeń - wyjaśnia Mateusz Figaszewski, rzecznik Solaris Bus & Coach.

Solaris wciąż zapewnia, że "poziom zarobków w firmie zarówno pracowników bezpośrednio produkcyjnych, jak i pracowników administracji, jest w porównaniu z raportami płacowymi na takim samym lub wyższym poziomie, jak na porównywalnych stanowiskach w innych przedsiębiorstwach działających w Polsce". - W okresie styczeń 2018 - styczeń 2022, średnia płaca pracowników produkcji w firmie Solaris wzrosła łącznie o 24,2 procent. Oznacza to średnioroczny wzrost o ponad 6 procent. W tym samym okresie płace dla tej grupy pracowników w Polsce rosły w tempie około 5 procent - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
16.17 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro