Reklama
Reklama

Poznań: handlowali fałszywymi medykamentami na potencję i wzrost masy mięśniowej. Rozbito gang

fot. CBŚP
fot. CBŚP

Zatrzymano 34 osoby.

Z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Poznaniu oraz Centralnego Biura Śledczego Policji wynika, że gang zajmował się handlem produktów "leczniczych" za pośrednictwem internetu. - Ta przestępcza działalność odbywała się wykorzystaniem założonych w tym celu stron internetowych. Fałszywe i niedopuszczone do obrotu medykamenty wysyłane były do klientów indywidualnych z całej Polski i Europy przez różne firmy kurierskie. Sama procedura składania zamówień i ich wysyłania utrzymywana była w warunkach całkowitej konspiracji - zdradza poznańska prokuratura.

W ofercie przestępcy mieli "leki" na potencję i produkty anaboliczne. Proceder trwał co najmniej od 2018 roku, przede wszystkim w Poznaniu i Wielkopolsce, ale medykamenty wysyłano też w inne rejony. Podrabiane produkty największych koncernów farmaceutycznych były sprowadzane z Azji. - Środki finansowe pochodzące ze sprzedaży dystrybuowanych medykamentów lokowane były na specjalnie utworzone do tego rachunkach bankowych, a następnie inwestowane w mienie celem ukrycia ich przestępczego pochodzenia. Według wstępnych ustaleń śledztwa, korzyści majątkowe uzyskane z tego tytułu szacowane są na kwotę prawie 10 milionów złotych - dodaje.

W ubiegłym tygodniu zatrzymano 34 osoby związane z nielegalnym procederem. Przejęto podrobione leki, a także komponenty służące do produkcji leków o wartości około 40 mln złotych. Dodatkowo ujawniono 2 kilogramy marihuany i 200 litrów podrobionego spirytusu.

- 27 zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego dwóm z nich także zarzut kierowania nią. Tym podejrzanym prokurator zarzucił również sprowadzanie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzanie do obrotu i odpłatne udostępnianie sfałszowanych produktów leczniczych (art. 165 § 1 pkt 2 k.k., art. 124b ust. 1 i 2 oraz art. 125 ust. 1 i 2 ustawy Prawo farmaceutyczne, art. 305 ust 1 i 3 ustawy Prawo własności przemysłowej), a także pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw (art. 299 § 1 i 5 k.k.). Pozostałe 7 zatrzymanych osób usłyszało zarzuty ułatwienia popełnienia przestępstwa, utrudnienia lub udaremnienia wykrycia środków płatniczych pochodzących z przestępstwa nielegalnej dystrybucji leków (art. 18 § 3 k.k. w związku z art. 299 § 1 k.k.).

17 osób trafiło na 3 miesiące do aresztu. To dwie osoby kierujące gangiem i 15 członków. Wobec pozostałych osób zastosowano środki wolnościowe: dozory policyjne, zakazy kontaktowania się, poręczenia majątkowe. Prokuratura zabezpieczyła mienia o wartości około miliona złotych: gotówkę i samochody.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro