Reklama
Reklama

92 lata temu na poznańskie ulice wyjechał pierwszy trolejbus

fot. MPK Poznań Sp. z o.o. / FB

Trolejbusy pojawiły się na ulicach w 1930 roku, a zniknęły 29 marca 1970 roku.

Pierwszy trolejbus na linii Rynek Śródecki - Główna wyjechał na ulice miasta w środę, 12 lutego 1930 roku. Pierwszy kurs poprzedziła uroczystość na Rynku Śródeckim. O tej dacie przypomina poznańskie MPK na portalu społecznościowym dodając, że dwukilometrowa trasa rozpoczynała się na ul. Filipińskiej i prowadziła przez Rynek Śródecki, Bydgoską, Zawady, Główną do Wiejskiej i z powrotem przez Krańcową, Główną do Śródki. Przejazd całą trasą kosztował 20 groszy. Możliwe było również zakupienie biletu dającego prawo przesiadki na tramwaj, który kosztował 35 groszy.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

W 1928 r. kupiono w Anglii jeden kompletny trolejbus na 30 miejsc pasażerskich oraz dwa trzyosiowe podwozia trolejbusowe, do których karoserie na 60 miejsc pasażerskich wykonano w warsztatach na Gajowej - czytamy w komunikacie. Była to jedyna do 1939 r. eksploatowana na ziemiach polskich linia trolejbusowa. W latach 1933-34 zbudowano w warsztatach na Gajowej kolejne dwa trolejbusy. Wykorzystano do tego celu 40-miejscowe autobusy Renault. W 1939 r. skasowany został najstarszy 30-miejscowy trolejbus - dodają.

Ostatni trolejbus wyjechał na poznańskie ulice 29 marca 1970, był to pojazd linii numer 103 jadący z Ogrodów na Smochowice. Dziś jednym z niewielu śladów po trolejbusach kursujących po Poznaniu jest słup trakcyjny, który zachował się przy ulicy Wiejskiej.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowy wtorek!
23℃
13℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
18.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro