Reklama
Reklama

2,5 mln zł na ratowanie zabytków. "Właściciele mogą liczyć na naszą pomoc w prowadzeniu remontów"

Zamek w Kórniku | fot. Anna Skalska / Starostwo Powiatowe w Poznaniu
Zamek w Kórniku | fot. Anna Skalska / Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Fundusze pochłoną prace remontowe, konserwatorskie, restauratorskie i budowlane.

Do tej pory samorząd w ratowanie zabytków zainwestował 13 mln zł. Od 23 lat dokładamy starań, aby świadectwa minionych czasów z naszego regionu nie przepadły, ale służyły nam i następnym pokoleniom. Historycznie, cennych miejsc jest w powiecie bardzo dużo. Niestety większość z nich potrzebuje wsparcia. Dlatego właściciele zabytków mogą liczyć na naszą pomoc w prowadzeniu remontów - powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. Troszczymy się zarówno o wygląd takich budowli, poprawę ich stanu technicznego, jednocześnie pomagając tym, których często nie stać na przeprowadzenie wielu kosztownych prac konserwatorskich - dodaje starosta.

Jak informują przedstawiciele powiatu poznańskiego systematycznie rośnie zainteresowanie programem dofinansowania remontów obiektów historycznych. Wniosków składanych przez mieszkańców i przedsiębiorców z regionu jest rokrocznie więcej. Przy wsparciu powiatu poznańskiego w 2021 r. prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane o wartości 2,2 mln złotych przeprowadzone zostały aż w 30 miejscach. Największa pomoc trafiła do zamku w Kórniku - informuje Katarzyna Wozińska-Gracz ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Nowością jest dotacja na konserwację zieleni - środki przeznaczone zostały na zabiegi podtrzymujące żywotność i zapobiegające bezpowrotnemu niszczeniu drzewostanu w historycznych alejach w Luboniu. Program dofinansowania po raz pierwszy objął też dawny szpital psychiatryczny w Owińskach, w którym remontowano dach dawnego budynku pensjonarskiego dla kobiet. Natomiast dodatkowe środki z budżetu powiatu przekazano na kompleks klasztorny franciszkanów w Poznaniu oraz na kościół kolegiacki pw. Wszystkich Świętych w Kórniku.

Efekt wieloletnich i konsekwentnych dofinansowań z budżetu powiatu poznańskiego jest widoczny w grupie budynków poprzemysłowych w Luboniu. Ze względu na duże powierzchnie dachów, użytkowanie obiektów, a także olbrzymie koszty remontu, naprawa zabytków wchodzących w skład kolonii nie byłaby możliwa bez naszego wsparcia - mówi Wiesław Biegański, powiatowy konserwator zabytków.

Dotacja z budżetu powiatu poznańskiego na wykonanie prac lub robót budowlanych może być udzielona w wysokości do 70% nakładów kwalifikowanych. Pozostałe 30 % powinno pochodzić ze środków własnych lub z innych źródeł. Warto podkreślić, że dzięki naszemu programowi wiele ze zrewitalizowanych budynków zostało nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie konserwatorskim "Zabytek zadbany". Wśród nich znalazł się pochodzący z początku XX wieku dworzec w Puszczykowie, zespół pałacowo-parkowy w Gułtowach, Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach, dworzec kolejowy w Puszczykówku, pałac w Rogalinie, wieża ciśnień w Biedrusku oraz pałac w Jankowicach - przypomina Jan Grabkowski.

Tegoroczne wnioski na dofinansowanie można składać do 1 marca. Za pośrednictwem poczty lub osobiście w kancelarii Starostwa Powiatowego w Poznaniu, ul. Jackowskiego 18. Nabór obejmuje prace, których realizacja rozpocznie się nie wcześniej niż 9 maja 2022 r., a zakończy nie później niż 5 grudnia 2022 r. - kończy rzeczniczka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
14.87 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro