Reklama

3 osoby zatrzymane w związku z nielegalnym składowaniem groźnych odpadów

fot. policja
fot. policja

Sprawą zajmowali się policjanci ze Środy Wielkopolskiej.

Funkcjonariusze odkryli proceder składania odpadów szkodliwych dla ludzi i środowiska. - Wynik pracy funkcjonariuszy operacyjnych pozwolił 2 lutego zatrzymać transportowany ładunek, który był przewożony ulicą Śremską w Nowym Mieście nad Wartą. Podczas przeszukania ciężarówki, kryminalni ujawnili w niej blisko półtora tysiąca litrów groźnych substancji. Specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego i strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Pobrano próbki do badań w celu weryfikacji dokładnego składu materiałów znajdujących się w kilkunastu pojemnikach - tłumaczy Edyta Kwietniewska ze średzkiej policji.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W związku ze sprawą zatrzymano 3 osoby - 57-letniego i 52-letniego mieszkańców powiatu elbląskiego oraz 32-latka z powiatu śremskiego. Aresztowano ich na 3 miesiące.

- Śledczy ustalili, że zatrzymana ciężarówka miała dotrzeć do wynajętego magazynu na terenie gminy Nowe Miasto nad Wartą (powiat średzki). Tam pojemniki z odpadami miały być zładowane i pozostawione, a osoby które wypożyczały powierzchnię miały po prostu ulotnić się bez śladu. W ten sposób z problemem niebezpiecznego składowiska miał zostać niczego nieświadomy właściciel hali. W przypadku porzucenia odpadów, to właśnie właściciel posesji jest za nie odpowiedzialny. Z uwagi na koszty usunięcia składowiska sięgające milionów złotych osoba taka nie jest w stanie tego uczynić. Dlatego cały ciężar spada na miejscowego wójta lub burmistrz. Koszty finansowe dla budżetu gminy to jedno, degradacja środowiska, w którym mieszkają i żyją mieszkańcy to drugie - dodaje.

Dzięki pracy operacyjnej policjantów ze Środy Wielkopolskiej udało się zlokalizować inne składowiska niebezpiecznych odpadów w całej Polsce.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.36 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro