Reklama
Reklama

79 tysięcy SMS-ów z informacją o zniesieniu kwarantanny trafiło do Polaków

Adam Niedzielski | fot. MZ
Adam Niedzielski | fot. MZ

Od piątku zniesiona została kwarantanna z kontaktu.

Ministerstwo Zdrowia w czwartek wieczorem przeprowadziło akcję wysyłania blisko 80 tysięcy SMS-ów do osób, które znajdowały się na kwarantannie ze względu na kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia o izolacji i kwarantannie, która została opublikowana, kwarantanna z kontaktu została zniesiona.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA

Kolejne zmiany czekają nas od 15 lutego, a więc od najbliższego wtorku. Od tego dnia izolacja osób zakażonych będzie trwać 7, a nie 10 dni, a dodatkowo kwarantanna domowników osoby zakażonej będzie trwać tyle czasu, ile izolacja osoby zakażonej. - Obowiązkowa kwarantanna ulega zakończeniu także w przypadku wprowadzenia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego u osoby odbywającej tę kwarantannę do systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia - podano w rozporządzeniu.

Równocześnie skrócono okres kwarantanny dla osób pracujących w służbie zdrowia, żołnierzy i służb mundurowych. Kwarantanna nie będzie obowiązywać, jeśli taka osoba przed rozpoczęciem pracy / służby codziennie przez 5 dni po styczności ze "źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych" będzie testować się testem antygenowym i wynik będzie negatywny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
21.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro