Reklama
Reklama

"Lex Czarnek" ekspresowo przegłosowane!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wokandapix / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wokandapix / pixabay.com

W środę Sejm odrzucił uchwałę Senatu odrzucającą nowelizację ustawy Prawo oświatowe.

Chodzi o tak zwane "lex Czarnek", które wzmacnia rolę kuratoriów oświaty oraz zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach. Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 233 posłów, przeciw było 220, a 2 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Czym jest "lex Czarnek"? Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, dużo większą rolę w polskiej edukacji mieliby odgrywać kuratorowie. Dostaliby więcej głosów w komisjach konkursowych decydujących o wyborze dyrektorów szkół, ale też mogliby decydować np. o zawieszeniu dyrektora lub jego odwołaniu. To jednak nie wszystko. To kuratorzy mieliby decydować o tym, kto prowadzi zajęcia dodatkowe w szkołach i w jaki sposób to robi.

Między innymi w grudniu odbył się szereg protestów przeciwko wprowadzeniu "lex Czarnek". Głos sprzeciwu wyraził też Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny m.in. za oświatę. - Polską edukację trapi szereg problemów z pandemią na czele, tymczasem rządzący chcą zajmować się lex Czarnek, które cofa nas do PRL. Nazwać to głupotą, to nie powiedzieć nic. Ale to też dowód na to, że poza rozwalaniem szkolnictwa, nie ma się żadnego pomysłu na oświatę na miarę XXI wieku - napisał w mediach społecznościowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
98.06 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro