Reklama

"Lex Czarnek" ekspresowo przegłosowane!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Wokandapix / pixabay.com

W środę Sejm odrzucił uchwałę Senatu odrzucającą nowelizację ustawy Prawo oświatowe.

Chodzi o tak zwane "lex Czarnek", które wzmacnia rolę kuratoriów oświaty oraz zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach. Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 233 posłów, przeciw było 220, a 2 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Czym jest "lex Czarnek"? Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, dużo większą rolę w polskiej edukacji mieliby odgrywać kuratorowie. Dostaliby więcej głosów w komisjach konkursowych decydujących o wyborze dyrektorów szkół, ale też mogliby decydować np. o zawieszeniu dyrektora lub jego odwołaniu. To jednak nie wszystko. To kuratorzy mieliby decydować o tym, kto prowadzi zajęcia dodatkowe w szkołach i w jaki sposób to robi.

Między innymi w grudniu odbył się szereg protestów przeciwko wprowadzeniu "lex Czarnek". Głos sprzeciwu wyraził też Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny m.in. za oświatę. - Polską edukację trapi szereg problemów z pandemią na czele, tymczasem rządzący chcą zajmować się lex Czarnek, które cofa nas do PRL. Nazwać to głupotą, to nie powiedzieć nic. Ale to też dowód na to, że poza rozwalaniem szkolnictwa, nie ma się żadnego pomysłu na oświatę na miarę XXI wieku - napisał w mediach społecznościowych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowy wtorek!
23℃
13℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
16.76 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro