Reklama
Reklama

Dodatkowe płatne urlopy w dużej korporacji, by wspierać rodziców. Nie obowiązują w Poznaniu

fot. Unilever / archiwum
fot. Unilever / archiwum

Chodzi o Unilever, który ma swoją fabrykę m.in. w naszym mieście.

Do Unilever należą m.in. marki Knorr, Lipton, Algida, ale też Domestos, Coccolino, Dove, Rexona, Axe. W Polsce znajdują się cztery fabryki - w Bydgoszczy, pod Gdańskiem, w Katowicach oraz w Poznaniu. Poznański zakład zajmuje się produkcją m.in. przypraw, ketchupu, a także zup w proszku.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. 2 stycznia 2025 r. rusza kolejna edycja programu Kawka Bis, zgłoś się i otrzymaj nawet 37 000 zł.
REKLAMA

W Polsce Unilever zatrudnia około 3000 pracowników. To z myślą o nich wprowadzono rozwiązania, które wciąż nie należą do zbyt popularnych w naszym kraju. Jak podają branżowe portale, od stycznia pracownicy Unilever w Polsce mogą korzystać z dodatkowego urlopu rodzinnego. Okazuje się jednak, że zmiany te nie obowiązują w poznańskim zakładzie, o czym poinformował nas poznański oddział korporacji. - Zasady opisane w artykule nie dotknęły części supply chain, do której należy fabryka w Poznaniu - przekazano.

Nowe rozwiązania to wynik zakrojonych na szeroką skalę badań i rozmów z pracownikami. Okazało się, że największym wyzwaniem dla pracowników przy godzeniu życia prywatnego i zawodowego jest pojawienie się na świecie dziecka. Wskazywano m.in. na zbyt krótki urlop dla ojców zapisany w Kodeksie pracy, a także brak wolnego dla kobiet, które poroniły pomiędzy 12. i 22. tygodniem ciąży.

Jakie rozwiązania zdecydowano się wprowadzić? Obecnie ojcowie zgodnie z Kodeksem Pracy mają do dyspozycji 7 dni płatnego urlopu tacierzyńskiego. Unilever zapewnia dodatkowe 14 dni płatnego urlopu "dla pracownika, którego życiowy partner urodził lub przysposobił dziecko".

Na dodatkowe 12 tygodni urlopu wychowawczego mogą liczyć natomiast pracownicy, którzy przysposobili dziecko powyżej 7. roku życia. Chodzi więc o rodziców adopcyjnych. Kodeks Pracy zapewnia urlop w przypadku dzieci do 7. roku życia.

Na 4 tygodnie dodatkowego urlopu zdrowotnego może liczyć pracownica, która poroniła pomiędzy 12. a 22 tygodniem ciąży. Kodeks Pracy ma zastosowanie w przypadku poronienia po 22. tygodniu ciąży.

Dodatkowo wprowadzono możliwość stopniowego powrotu do pracy dla osób, które wracają do swoich obowiązków po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym. W ciągu maksymalnie 3 pierwszych miesięcy po powrocie do pracy pracownik może przez 30 dni kalendarzowych pracować w wymiarze do 20 godzin tygodniowo.

  • Aktualizacja
    wtorek, 8.02.2022 r., godz. 14.49
    Aktualizacja
    wtorek, 8.02.2022 r., godz. 14.49
    - Rozwiązania zaproponowane są na ten moment tylko dla pracowników warszawskiej centrali Unilever, na podstawie analizy ich potrzeb. Niemniej firma prowadzi analizy jak wesprzeć pracowników z innych lokalizacji, uwzględniając specyfikę pracy w fabrykach oraz demograficzny profil ich pracowników - przekazano nam w centrali Unilever.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-2℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
20.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro