Reklama
Reklama

Budowa zamku w Stobnicy może być kontynuowana

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Śladami PRL / YouTube
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Śladami PRL / YouTube

Warszawski sąd uchylił decyzję nadzoru budowlanego, który w ubiegłym roku unieważnił pozwolenie na budowę zamku.

W sierpniu pisaliśmy o decyzji Głównego Urządu Nadzoru Budowlanego, który postanowił unieważnić pozwolenie na budowę obiektu w Stobnicy. Nieważność pozwolenia na budowę stwierdzono m.in. ze względu na to, że w obiekcie przewidziano powstanie hal garażowych i infrastruktury towarzyszącej, których "parametry przekraczają wartości wskazane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko". Inwestor powinien wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę przedłożyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, czego nie zrobił. Nie uzyskał w ogóle takiej decyzji, co uznano jako przesłankę do unieważnienia pozwolenia.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Teraz nastąpił zwrot w tej sprawie. Od decyzji GINB odwołała się firma prowadząca inwestycję. Polska Agencja Prasowa ustaliła, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w styczniu uchylił decyzję GINB. - W przypadku uprawomocnienia się ww. wyroku organ I instancji, tj. wojewoda wielkopolski będzie zobowiązany do ponownego rozpoznania sprawy w oparciu o wytyczne sądu zawarte w uzasadnieniu do wyroku - przyznał w rozmowie z PAP Domonik Niewirowski z warszawskiego sądu.

Jak zauważa nadzór budowlany, obecnie (do czasu prawomocnego wyroku w sprawie) inwestycja może być kontynuowana.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada 2020 roku ówczesny wojewoda Łukasz Mikołajczyk wydał decyzję w sprawie zamku w Stobnicy. Nie stwierdził w niej nieważności decyzji Starosty Obornickiego, który wydał pozwolenie na budowę obiektu z naruszeniem prawa. Kilka dni później Mariusz Kamiński zawnioskował o odwołanie wojewody, co nastąpiło 15 grudnia.

Zamek powstaje od 7 lat. Obiekt wzbudza duże kontrowersje, bo powstaje na obszarze chronionym Natura 2000 Puszcza Notecka. Ma 15 kondygnacji, w tym 1 podziemną oraz ma się w nim znaleźć 46 mieszkań. Inwestorem jest spółka D.J.T. z Poznania. Szacuje się, że cała inwestycja ma kosztować 400 mln złotych.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-2℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
17.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro