Reklama

Biblioteka Raczyńskich - zobacz projekt

fot. bradimarte/sxc.hu
fot. bradimarte/sxc.hu

Kilka dni temu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że Poznań otrzyma 42 miliony złotych na rozbudowę Biblioteki Raczyńskich. Dziś prezentujemy wizualizację projektu nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich.

W budynku znajdzie się: na parterze kawiarnia z prasą i dostępem do internetu a także księgarnia i galeria sztuki. Na pierwszym piętrze - wypożyczalnia oraz stanowiska komputerowe. Drugie piętro to także czytelnia ze specjalną enklawą. Trzecie piętro zajmie dział zbiorów specjalnych oraz pracownie, między innymi konserwatorsko-introligatorska. Czwarte i piąte piętro zostały przeznaczone na magazyny. Pod całym budynkiem znajdzie się podziemny parking.

Projekt przygotowała w 2003 roku pracownia JEMS Architekci z Warszawy. Cała inwestycja ma kosztować prawie 107 milionów złotych. 60% tej sumy będzie pochodzić z kasy Miasta. Budowa ruszy na początku 2010 roku.

Inicjatorem rozbudowy Biblioteki Raczyńskich był sam fundator - hrabia Edward Raczyński. W latach 1829-1830 w miejscu na którym stanie nowy gmach biblioteki, Raczyński zlecił budowę tzw. hotelu drezdeńskiego w którym pierwotnie miały znaleźć się zbiory Atanazego Raczyńskiego. Budynek został doszczętnie zniszczony w czasie wojny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
11.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro