Reklama

Leśnicy ratują Mszar Bogdaniec. Woda już wróciła!

Ujście rowu do torfowiska przed oczyszczeniem | fot. Paweł Dolata
Ujście rowu do torfowiska przed oczyszczeniem | fot. Paweł Dolata

Zmiany klimatu, lata ubogie w deszcz i śnieg przyczyniają się do niedoborów wody w przyrodzie np. w miejscach nieodłącznie z nią związanych, takich jak torfowiska.

Problemy dostrzegają leśnicy, którzy w ramach projektu małej retencji, ratują Mszar Bogdaniec w Nadleśnictwie Krotoszyn.

W 1995 roku dostrzeżono wyjątkowość tego miejsca i utworzono w Nadleśnictwie rezerwat przyrody Mszar Bogdaniec. Na terenie RDLP w Poznaniu znajduje się łącznie 5 rezerwatów torfowiskowych. Mszar to obszar, na którym występują pokłady torfu i związane z nimi specyficzne rośliny terenów podmokłych. Inna nazwa to torfowisko wysokie - przypomina - Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Jak zaznaczają leśnicy torfowisko wysokie jest miejscem, w którym wysoka wilgotność utrzymuje się dzięki opadom atmosferycznym. Nie jest to zbyt bogate w gatunki roślin miejsce, ale tym które tam rosną trudno odmówić wyjątkowości.

Wielkopolska to obszar charakteryzujący się niskim poziomem opadów atmosferycznych, co niewątpliwie przyczyniło się do niepokojących zmian na obszarze rezerwatu. Potwierdziły to coroczne obserwacje pracowników Nadleśnictwa Krotoszyn przy współudziale pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu - zauważa Marlena Kowalkowska, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Poznaniu.

W 2020 roku stan torfowiska był wyjątkowo niepokojący a stan dawnej roślinności torfowiskowej uznano za katastrofalny. Leśnicy postanowili działać, a na obszarach sąsiadujących z rezerwatem zostały wykonane prace z zakresu małej retencji, polegające na odmuleniu rowów.

W roku 2021 wiosną odnotowano większe opady deszczu, co znacznie poprawiło sytuację wodną mszaru. Od razu zauważono odbudowującą się roślinność typową dla torfowiska. Nadleśnictwo postanowiło działać, by ratować rezerwat i wystąpiło do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie pozwolenia na oczyszczenia rowu, który ponownie zacząłby doprowadzać wodę do centralnej części torfowiska - mówi Renata Wencławiak specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu z Nadleśnictwa Krotoszyn.

Miejmy nadzieję, że praca leśników i sprzyjające warunki atmosferyczne w tym przede wszystkim opady deszczu i śniegu zachowają rezerwat dla nas i przyszłych pokoleń. Już za parę miesięcy widok kwitnących, charakterystycznych puszystych kłębków wełnianki, będzie świadczył o tym, że działanie Nadleśnictwa zakończyło się sukcesem - podsumowuje Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami zmiana pogody. Ma być upalnie!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro