Reklama
Reklama

Koniec prac na terenie pawilonów handlowo-usługowych na Świcie. "Zapełnią się nie tylko klientami, ale również ptakami i owadami"

fot. ZKZL
fot. ZKZL

Jak przekazują przedstawiciele ZKZL zadbano przy okazji inwestycji o istotne aspekty ekologiczne, które będą współtworzyć przestrzeń "Nowego Świtu".

Podczas prac remontowych spółka umieściła aż 40 budek lęgowych dla jerzyków. Pawilony handlowo-usługowe to kolejne miejsce na mapie Poznania, gdzie ZKZL realizuje politykę mającą na celu utrzymanie populacji tych niezwykle pożytecznych ptaków. Jedną z wielu zalet jerzyków jest fakt, że żywią się owadami, które potrafią być uciążliwe dla człowieka czyli muchami, meszkami i komarami. Warto dodać, że jeden dorosły osobnik potrafi zjeść dziennie około tysiąca owadów. Budki lęgowe zostały zbudowane po konsultacji z ornitologami, którzy przygotowali raport na temat jerzyków i dzięki ich rekomendacji zostały wybrane odpowiednie lokalizacje na terenie pawilonów - informuje Łukasz Kubiak z ZKZL.

Wspomniano też o współpracy ekologicznej, jaka stworzyła się ze znajdującymi się w sąsiedztwie pawilonów szkołami. Dwie z nich przygotowują hoteliki dla owadów, a trzecia karmnik dla ptaków. Jest to bardzo ważna inicjatywa, w której znajdzie się m.in. miejsce dla pszczół, dzięki którym istnieje 85 % gatunków roślin na Świecie! Wszystkie wykonane będą z ekologicznych materiałów a głównymi budowniczymi będą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 91, Zespołu Szkół Nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych oraz z Zespołu Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu. Wiosną tego roku powinny pojawić się w sąsiedztwie "Nowego Świtu" - dodaje Kubiak.

Na terenie pawilonów zasadzono również dużą liczbę drzew, krzewów i niskiej roślinności. Efekt ma być widoczny wiosną.

To jeszcze nie koniec ekologicznych inicjatyw na poznańskim Świcie. W planach na ten rok jest jeszcze kilka drobnych, ale znaczących dla ekologii inicjatyw. ZKZL ma nadzieję, że już wkrótce tereny na Świcie zapełnią się nie tylko klientami ale również ptakami i owadami, które zadbają o otaczające nas środowisko - kończy Kubiak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
8℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro