Lech Poznań w tym roku kończy 100 lat. Będzie klubowe muzeum, odtworzą legendarny zegar
Klub zdradził, jakie atrakcje planuje przy okazji jubileuszu.
19 marca Kolejorz skończy 100 lat. Obchody w Poznaniu trwać mają jednak cały rok. - Gwoli wyjaśnienia - chłopcy z Dębca pod szyldem Lutni, która jest protoplastą dzisiejszego Kolejorza, kopali piłkę już w drugiej połowie 1920 roku. Natomiast formalności związane z założeniem klubu i zwłaszcza zarejestrowaniem go w strukturach okręgowego związku zostały zakończone właśnie 19 marca 1922 i tę datę traktujemy jako oficjalne urodziny. Natomiast nie chcemy się ograniczać do świętowania tylko tego dnia, nasz harmonogram obejmuje aktywności na cały 2022 rok. W końcu jeden z trenerów kiedyś powiedział, że w Poznaniu są dwa symbole - koziołki na ratuszowej wieży, a także Lech Poznań. To klub, który rozsławia stolicę Wielkopolski i cały region nie tylko w kraju, ale również poza granicami. Stąd świętowanie musi też być rozciągnięte w czasie - podaje KKS Lech Poznań.
Najważniejszym wydarzeniem tego roku ma być zbudowanie i otwarcie Muzeum Lecha Poznań. Prace budowlane mają ruszyć w najbliższych tygodniach. Muzeum powstanie na stadionie. - Wybór padł na pomieszczenie znajdujące się przy sali konferencyjnej, łączące ją z tzw. strefą 0, czyli przedmeczowo zamkniętym obszarem przeznaczonym tylko dla piłkarzy, sędziów i oficjeli. Pomieszczenie to zostanie powiększone kosztem sali konferencyjnej, która zostanie przebudowana, co przez jakiś czas oznaczać będzie utrudnienia.
Muzeum zostanie zlokalizowane w sercu stadionu, gdzie przeszłość będzie się mieszać z teraźniejszością - obok znajdują się bowiem szatnie i wyjście na murawę. Trafią tam trofea, pamiątki, ale też zaplanowano wiele nowoczesnych rozwiązań. Każdy chętny może przekazać cenne rzeczy związane z historią Kolejorza do muzeum. Wystarczy skontaktować się z pomysłodawcami telefonicznie pod numerem 698 197 986 lub mailowo [email protected].
Miejsce ma być gotowe w ostatnim kwartale tego roku. - Muzeum będzie miało własną identyfikację wizualną - logo wynika z historycznej typografii i wprost nawiązuje do figury z herbu KKS Lech. Natomiast liternictwo logotypu zostało zainspirowane krojami bezszeryfowymi, które stosowano na klubowych materiałach graficznych od lat 60. do 90. Koszt stworzenia muzeum wyniesie około dwóch milionów złotych i w całości pokryty zostanie z klubowego budżetu, nie posiłkujemy się tutaj żadnymi środkami zewnętrznymi - wyjaśnia klub.
Muzeum to jednak nie wszystko. - Odrobinę historii będziemy chcieli przenieść ze starego stadionu przy Bułgarskiej do jego nowoczesnej wersji, z której korzystamy dzisiaj. Nasz stary dom miał dwa symbole - jupitery, a także zegar. Oba elementy bardzo charakterystyczne i ten drugi będziemy chcieli odtworzyć, żeby znów towarzyszył meczom, jakie niebiesko-biali rozgrywają w roli gospodarza. Niedawno na telebimach wyświetlana była elektroniczna wersja zegara i kibice mieli pomysł, żeby odtworzyć ją w wersji 1 do 1. Klub zdecydował się na to i możemy uchylić rąbka tajemnicy, że został już stworzony projekt i zlecenie produkcji.
Wśród innych atrakcji będą m.in. okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej, oprawa rocznicowego meczu, na atrakcje może też liczyć pierwszy poznaniak urodzony 19 marca na 100-lecie klubu. Z okazji 100-lecia w przestrzeni miejskiej pojawią się rocznicowe flagi. Wiosną odbędzie się piknik rocznicowy, a także odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa przy stadionie na Dębcu. A to tylko część wydarzeń zaplanowanych na ten rok.
Najpopularniejsze komentarze