Reklama
Reklama

Jest przetarg na budowę trasy tramwajowej w ulicy Ratajczaka! Ale zmiany zajdą nie tylko tutaj

fot. PIM
fot. PIM

Po 1,5 roku oczekiwania miasto w grudniu ubiegłego roku dostało decyzję środowiskową dla tej inwestycji, co otworzyło drogę do uruchomienia procedury przetargowej.

- Po blisko półtora roku oczekiwań na decyzję środowiskową dotyczącą budowy trasy tramwajowej wzdłuż ul.Ratajczaka i Niezłomnych, wreszcie nią dysponujemy. Pozwoli to nam dokończyć wszystkie niezbędne procedury dotyczące pozwolenia na budowę i jednocześnie ogłosić w najbliższym możliwym czasie przetarg na generalnego wykonawcę, tak aby inwestycja mogła powstać do jesieni 2023 roku - mówił w grudniu Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W końcu nadszedł moment, w którym można było ogłosił przetarg na wybór wykonawcy prac. - Nadchodząca inwestycja to nie tylko trasa tramwajowa, ale też gruntowna przebudowa ul. Ratajczaka. Chodniki dla pieszych będą szersze, pojawi się infrastruktura rowerowa, przybędzie zieleni. Przebudowane zostaną też sieci uzbrojenia podziemnego. Liczymy na pomyślne rozstrzygnięcie postępowania przetargowego. Potencjalni wykonawcy mają czas na składanie swoich ofert do 7 marca - mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Na trasie pojawią się nowe przystanki - na wysokości Starego Browaru. Już wiadomo, że będą to przystanki wiedeńskie. - Włączenie planowanej trasy w dotychczasową sieć linii tramwajowych wymaga również przebudowy węzła komunikacyjnego u zbiegu ul. Królowej Jadwigi, al. Niepodległości, ul. Niezłomnych i ul. Matyi. W trzech miejscach znikną schody prowadzące do przejścia podziemnego, bo dojście na przystanek tramwajowy Wierzbięcice będzie możliwe nowym, naziemnym przejściem dla pieszych z przejazdem rowerowym. Wyremontowane zostaną także schody prowadzące do parku Karola Marcinkowskiego - podają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Z terenu inwestycji trzeba będzie przesadzić 38 drzew. W zamiach pojawi się tu 36 nowych drzew i ponad 4000 krzewów. Cała ulica ma się zmienić nie do poznania - nowe chodniki, nawierzchnia, ogródki restauracyjne, nowe lampy i mała architektura. W ramach prac odtworzone ma zostać ogrodzenie ogródków przed budynkiem Izby Rzemieślniczej od strony ulicy Niezłomnych.

Przypomnijmy, że nowa trasa tramwajowa połączy ulicę 27 Grudnia z ulicą Matyi. Początkowo zakładano, że pojedziemy nią pod koniec 2022 roku, dziś planowany termin zakończenia prac to jesień 2023.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro