Reklama
Reklama

Samowole reklamowe na poznańskich ulicach. Ze skontrolowanych 123, tylko 2 nośniki były legalne

fot. PINB
fot. PINB

Łącznie w 2021 roku skontrolowano 129 nośników reklamowych.

Takie kontrole przeprowadzamy już od 14 lat i każdego roku okazuje się, że inwestorzy wielu reklamowych nośników, pomimo wiedzy o naszej walce z reklamową samowolą, ciągle podejmują ryzyko ich budowy lub instalowania bez uzyskania zgody Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania - mówi - Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

W 2021 roku inspektorzy skontrolowali legalność 129 tablic i urządzeń reklamowych, w tym 72 trwale związanych z gruntem urządzeń i tablic wolnostojących kwalifikowanych jako budowle oraz 51 tablic zainstalowanych na budynkach bądź ogrodzeniach. Sprawdzono też legalność 5 szyldów i 1 muralu.

W świetle przepisów ustawy Prawo budowlane wykonanie szyldu bądź muralu nie jest kwalifikowane jako roboty budowlane, wymagające pozwolenia lub zgłoszenia. Jednak w przypadku umieszczenia reklamy w takiej formie na obiekcie objętym ochroną konserwatorską niezbędna jest akceptacja Miejskiego Konserwatora Zabytków - tłumaczy Paweł Łukaszewski.

Kontrole 123 reklam (tablic i urządzeń) wykazały, że 121 nośników wykonano samowolnie, a tylko 2 były legalne. Inspektorzy poznańskiego nadzoru budowlanego do końca 2021 roku doprowadzili do rozbiórki 28 nielegalnych nośników reklamowych, w tym 14 wolnostojących, trwale związanych z gruntem oraz 14 tablic lub urządzeń zainstalowanych na obiektach - informują miejscy urzędnicy.

Aktualnie inspektorzy poznańskiego nadzoru budowlanego prowadzą 51 postępowań administracyjnych, dotyczących legalności skontrolowanych już nośników reklamowych. Postępowania te, wobec nieokazania przez inwestorów pozwolenia na budowę nośnika wolnostojącego bądź niepotwierdzenia dokonania skutecznego zgłoszenia instalacji reklamy na obiekcie, najprawdopodobniej zakończą się wydaniem decyzji nakazujących rozbiórkę kolejnych, nielegalnych nośników - dodaje powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Co ważne takie kontrole nie są przypadkowe. W zdecydowanej większości są poprzedzone wstępnymi ustaleniami dokonanymi w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania bądź w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Oprócz kwestii dotyczących bezpieczeństwa użytkowników obiektów budowlanych, ogromną wagę przywiązujemy do zapewnienia w Poznaniu ładu przestrzennego, dlatego należy mieć pewność, że kontrole legalności reklamowych nośników będą kontynuowane - zaznacza Łukaszewski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro