Reklama

Każdego dnia w Polsce diagnozuje się chorobę nowotworową u trójki dzieci

W Polsce ponad 70% rozpoznanych u dzieci nowotworów jest w III i IV stadium zaawansowania. Wyleczalność wynosi wówczas tylko 20-30%, podczas gdy nowotwór w I i II stadium jest wyleczalny w 90-100%. Wczesne rozpoznanie nowotworów u dzieci, w dużej mierze zależy od czujności onkologicznej lekarzy pierwszego kontaktu, wiedzy i świadomości rodziców / opiekunów oraz samego dziecka. Co w tym zakresie robi Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi realizując Program "Wielkopolska Onkologia Dziecięca - Wielkopolski Program Profilaktyczny w zakresie onkologii dziecięcej"?

Każdego dnia w Polsce diagnozujemy chorobę nowotworową u trójki dzieci. W Europie u około 35 000 małych pacjentów wykrywamy zmianę nowotworową. Nowotwory są dziś główną przyczyną śmierci wskutek choroby wśród dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia. W samym 2020 roku, na terenie UE, chorobę zdiagnozowano u ponad 15 500 dzieci i nastolatków, a ponad 2000 młodych pacjentów zmarło na raka. W Wielkopolsce w tym samym roku wykryto nowotwór u 120 dzieci.

Należy podkreślić, iż istnieją znaczące różnice między nowotworami wieku dziecięcego a występującymi u dorosłych. Różnice te dotyczą rodzaju nowotworu, jego szybkości rozprzestrzeniania się oraz metody leczenia. Do momentu wykrycia 80% nowotworów u dzieci rozprzestrzenia się na inne części ciała, natomiast w przypadku dorosłych odsetek ten wynosi 20%.

Aby skutecznie walczyć z nowotworami u dzieci i młodzieży, Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu podejmuje szereg działań na obszarze Wielkopolski. Jedną z takich inicjatyw jest realizowany Projekt "Wielkopolska Onkologia Dziecięca - Wielkopolski Program Profilaktyczny w zakresie onkologii dziecięcej", dofinasowany z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Głównym celem Programu jest ograniczenie zdrowotnych i społecznych skutków późnego wykrycia chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży z terenu województwa wielkopolskiego poprzez zwiększenie dostępu do edukacji zdrowotnej. W tym zakresie prowadzone są darmowe szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek i położonych, których zadaniem jest zwiększenie poziomu wiedzy personelu medycznego nt. wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci i młodzieży. Mimo ogromnego znaczenia i wagi problemu, zainteresowanie personelu medycznego szkoleniami jest bardzo małe, a możliwości szkoleniowe Fundacji ogromne. Dlatego też zwracamy się z prośbą do wszystkich rodziców, by pytali swoich lekarzy rodzinnych, pediatrów i pielęgniarek pracujących w środowisku, czy brali udział w szkoleniu z wczesnej diagnostyki onkologicznej u dzieci i młodzieży. Jeśli lekarz czy pielęgniarka sprawujący opiekę nad Twoim dzieckiem nie odbyli takiego szkolenia, to możesz ich zachęcić i podkreślić, że dla bezpieczeństwa Twojego dziecka jest to niezmiernie ważne.

Edukujemy również pracowników instytucji pomocy społecznej, psychologów, pedagogów, terapeutów, partnerów społecznych oraz nauczycieli. Celem prowadzonych szkoleń jest wzrost wiedzy i zwiększenie świadomości na temat profilaktyki i korzyści płynących z wczesnego wykrywania chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży. W tym miejscu chcemy podziękować Wielkopolskiemu Kuratorium Oświaty, dyrektorom wielkopolskich szkół oraz ośrodkom pomocy społecznej za ogromne zaangażowanie i delegowanie pracowników do udziału w organizowanych przez Fundację szkoleniach.

Zadaniem Projektu jest również zwiększenie świadomości rodziców bądź opiekunów prawnych dzieci w zakresie wczesnych objawów chorób nowotworowych poprzez działania edukacyjne oraz informacyjne na terenie Wielkopolski. Organizujemy spotkania informacyjno-edukacyjne ze społecznością Wielkopolski, prowadzimy webinaria na portalach społecznościowych oraz kolportujemy broszury i poradniki. Spotkania edukacyjne prowadzone są przez lekarzy onkologów i hematologów ze Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz specjalistów w zakresie psychologii z Instytutu Psychologii i Edukacji Dziecka w Poznaniu. Specjaliści dzielą się wiedzą w zakresie wczesnych objawów choroby nowotworowej, badań, jakie należy wykonywać u dzieci, profilaktyki onkologicznej oraz uczą, jak postępować z chorym dzieckiem i jak radzić sobie z problemami natury psychologicznej.

Projekt "Wielkopolska Onkologia Dziecięca - Wielkopolski Program Profilaktyczny w zakresie onkologii dziecięcej" to nie tylko edukowanie, ale również działania bezpośrednie skierowane do chorych onkologicznie dzieci i ich rodzin. Mają one na celu poprawę jakości życia dzieci chorych na raka oraz całych rodzin w trakcie i po zakończonym leczeniu. Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu, w ramach Projektu, zapewnia bezpłatne wsparcie i pomoc specjalistów dzieciom, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową. Ze wsparcia skorzystać mogą również rodziny i najbliższe otoczenie dziecka. Uczestnicy Projektu zostają objęci indywidualną opieką psychologów, fizjoterapeutów, terapeutów integracji sensorycznej, neurologopedy, dietetyka, a także mogą uzyskać konsultacje w zakresie doradztwa zawodowego.

Dla osób zmagających się z chorobą onkologiczną, najważniejsze są działania terapeutyczne, związane z wdrażanymi procedurami medycznymi, przy jednoczesnym fizycznym i psychospołecznym usprawnianiu małych pacjentów. Prowadząc rehabilitację psychologiczną, fizyczną oraz społeczną dajemy małym pacjentom szansę na lepsze życie. Należy pamiętać, że aspekt terapeutyczny, zmniejszający psychologiczne konsekwencje leczenia onkologicznego i długotrwałej izolacji społecznej, jest równie ważny, co rehabilitacja fizyczna.

Projekt wspierany jest przez sieć szpitali w Wielkopolsce, które utworzyły Lokalne Centra Edukacji Zdrowotnej. Szpitale, które w ramach umowy partnerskiej utworzyły centra edukacji to: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie, Szpital Powiatowy we Wrześni, Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie i Szpital Specjalistyczny w Pile.

Jeśli jesteś zainteresowany przystąpieniem do Projektu, uczestnictwem w spotkaniu edukacyjnym lub w szkoleniu albo jeśli Twoje dziecko choruje onkologicznie i potrzebujesz wsparcia, zapraszamy na naszą stronę www https://www.wielkopolskaonkologiadziecieca.pl lub stronę Fundacji http://fundacjapomocydzieciom.com.pl, gdzie znajdziesz więcej informacji o tym co robimy i jak się z nami skontaktować.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
11.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro