Reklama

Miasto dopłaci do wymiany kopciucha. Wkrótce kary za posiadanie bezklasowego pieca

fot. UM Poznań / archiwum
fot. UM Poznań / archiwum

Urzędnicy zachęcają do składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu Kawka Bis.

W tym roku miasto przeznaczyło 15 milionów złotych na program Kawka Bis. Do 31 stycznia do urzędu wpłynęły 144 wnioski na blisko 1,8 mln złotych. Pierwsze umowy już podpisano. - W ramach programu Kawka Bis mieszkańcy mogą pozyskać dofinansowanie na likwidację kopciucha zasilanego węglem czy drewnem i montaż nowego systemu ogrzewania - elektrycznego, gazowego, podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej czy też pompy ciepła. Warto zaznaczyć, że dotację można również pozyskać ma montaż pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną, jak również ogrzewanie elektryczne połączone z instalacją fotowoltaiczną - podkreślają urzędnicy.

Osoby posiadające bezklasowe piece centralnego ogrzewania mają już niewiele czasu na to, by je wymienić. Od 2024 roku, a więc za niespełna 2 lata, za posiadanie kopciuchów grozić będzie kara grzywny 5000 złotych. Piece kaflowe w Poznaniu muszą być zlikwidowane do końca 2025 roku.

Ile pieniędzy można dostać w ramach programu? - Poznaniacy, chcący pozbyć się tzw. kopciuchów, mogą starać się o dofinansowanie: do 12 tys. zł - w przypadku zmiany na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe lub elektryczne; do 15 tys. zł - przy wymianie pieca na pompę ciepła (typu powietrze-woda lub gruntową) oraz aż do 20 tys. zł - w przypadku pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną lub też połączenia ogrzewania elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną. W tym ostatnim wariancie kwota wsparcia, jaką może otrzymać uczestnik programu, wzrosła o 5 tys. zł.

Wszelkie informacje można znaleźć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
62.94 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro