Reklama
Reklama

Po latach zapowiedzi nad Wartą zacznie powstawać gigantyczne osiedle. Inwestor dostał pozwolenie na budowę "Portowa"

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Osiedle Portowo powstanie po stronie Starołęki, w rejonie ulicy Hetmańskiej i ronda Starołęka.

O sprawie zrobiło się głośno we wrześniu 2011 roku. Firma SwedeCenter, dziś Vastint Poland, należąca do Inter IKEA Property Division poinformowała, że chce wprowadzić w Poznaniu w życie projekt Portowo. Zapowiadano, że na 15 hektarach terenu (pomiędzy Wartą a ulicą Starołęcką) powstanie nowoczesna zabudowa mieszkaniowo-usługowa. Wstępne plany projektu zakładały powstanie m.in. portu z mariną dla obsługi ruchu turystycznego i komunikacyjnego. Już wtedy inwestor zapewniał, że teren będzie otwarty dla mieszkańców Poznania i turystów, a linia brzegowa rzeki nie zostanie naruszona. Deweloper zapowiadał też, że zadba o zmodernizowanie układu komunikacyjnego ulicy Starołęckiej. Prace miały ruszyć już w 2013 roku, ale... do dziś się nie rozpoczęły.

Teraz jest zielone światło dla nowej inwestycji. Jak podaje Vastint w oficjalnym komunikacie, inwestor właśnie otrzymał pozwolenie na budowę osiedla Portowo. - Portowo to jedna z największych inwestycji planowanych przez Vastint na rynku mieszkaniowym w Polsce. Na aktualnie niezagospodarowanym gruncie poprzemysłowym, o powierzchni 15 hektarów, powstanie nowoczesna, zróżnicowana zabudowa mieszkaniowo-usługowa. Wśród najważniejszych priorytetów jakie braliśmy pod uwagę przy projektowaniu osiedla była wygoda przyszłych mieszkańców. Stąd w ramach inwestycji powstanie szereg obiektów pozwalających na zaspokojenie potrzeb związanych z funkcjonowaniem w dużym mieście, zwłaszcza w zakresie: edukacji, opieki nad dziećmi, służby zdrowia, komunikacji miejskiej, handlu i usług, sportu, rekreacji i wypoczynku z wykorzystaniem potencjału Warty - zapowiada Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland.

W pierwszym etapie prac wybudowanych zostanie 378 mieszkań w jedenastu budynkach. Prace mają się rozpocząć w tym roku, po wyborze generalnego wykonawcy prac. Docelowo osiedle będzie się składać z 1800 mieszkań w 47 budynkach. - Będą to zarówno małe, wygodne kawalerki i mieszkania dwupokojowe, jak i rodzinne trzy- i czteropokojowe mieszkania, a także duże, pięciopokojowe apartamenty - informuje Vastint.

Co ciekawe, lokale nie trafią do sprzedaży w momencie, gdy rozpocznie się ich budowa. Nabywcy będą mogli je kupić dopiero za około 2 lata (w połowie 2024 roku), gdy mieszkania będą wykończone pod klucz i gotowe do wprowadzenia się.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro