Reklama
Reklama

Pierwsza duża sieć wycofuje się z umowy o prowadzenie placówki pocztowej. Czy markety ominą zakaz handlu w niedzielę?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. ElasticComputeFarm / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. ElasticComputeFarm / pixabay.com

Od wtorku czekają nas spore zmiany na rynku handlowym.

Firma Pointpack poinformowała, że "ogólnopolska sieć handlowa" (nie podano, o którą konkretnie chodzi) zdecydowała się wypowiedzieć jej umowę o prowadzenie placówki pocztowej. To pokłosie zmian, które wejdą w życie od 1 lutego. Od tego dnia obowiązywać będzie uszczelniony zakaz handlu w niedziele, a duże sieci handlowe nie będą mogły obsługiwać klientów zamieniając się w placówki pocztowe. Pisaliśmy już o tym na naszym portalu.

"Ogólnopolska sieć handlowa" najwyraźniej uznała, że utrzymywanie usług pocztowych w sklepach, gdy nie pozwala to na ich otwarcie w niedziele, jest nieopłacalne. W najbliższych dniach takich decyzji może zapaść więcej. Są też jednak sieci, np. Auchan, które deklarują, że zmiana w przepisach nie wpłynie na świadczone w sklepach usługi pocztowe.

Czy duże sieci będą mogły ominąć zakaz handlu i przyjmą klientów w niedziele? Pomysłów jest kilka. Jeden z nich to powołanie się na... specustawę covidową, która umożliwia wykonywanie czynności związanych z handlem również w niedziele (poza tymi świątecznymi). Mowa jest tutaj o ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, a także ich rozładowywaniu i przyjmowaniu. Oznacza to, że pracownik nie będzie mógł kasować naszych produktów, ale fizycznie będzie mógł być w sklepie.

Specustawa covidowa może się okazać pomocna szczególnie dla mniejszych sklepów, w których to właściciel wciąż będzie mógł stać w niedzielę przy kasie. Ale już pojawiają się głosy, że duże sieci posiadające w sklepach kasy samoobsługowe, również będą mogły być otwarte. Klienci sami skasują sobie zakupy, a ewentualne wątpliwości rozwiąże... ochroniarz.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna noc. Jest ostrzeżenie meteo!
11℃
4℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
16.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro