Reklama
Reklama

30. Finał WOŚP w Poznaniu (fotorelacja)

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

"Przejrzyj na oczy" - pod takim hasłem w niedzielę, 30 stycznia odbywa się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trwa zbiórka pieniędzy na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci

Na ulice Poznania i całego kraju wyszło tysiące wolontariuszy z puszkami, nie zabraknie też wielu atrakcji. Centralnym punktem imprezy organizowanej przez Sztab Ławica będzie w tym roku Stadion Miejski przy ul. Bułgarskiej, gdzie zapowiedziano liczne atrakcje.

Do 21:00 przed stadionem czekać będzie gorące, smaczne i aromatyczne jedzenie z foodtrucków. Na scenie głównej, która będzie działać w godz. 12-21, nie zabraknie wielu koncertów, w tym występu Małgorzaty Ostrowskiej, a także wyjątkowego poznańskiego Światełka do Nieba, czyli Tytki z Glancem. Uczestnicy otrzymają papierowe torebki z sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które podświetlą punktualnie o godz. 20:00. W ciągu dnia (12:00-20:00) będzie można odwiedzić strefę medyczną. Osoby zaszczepione będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji medycznych. Z kolei niezaszczepieni (dorośli oraz dzieci od 5. roku życia) będą mogli przyjąć preparat przeciwko COVID-19. Stałym punktem każdego finału są aukcje, podczas których można zdobyć unikatowe przedmioty. Licytacje fantów zgromadzonych przez Sztab Ławica odbędą się w klubie B17 w godz. 12:00-19:00. Dla najmłodszych przygotowano szereg warsztatów i niespodzianek (godz. 12:00 - 19:00), w tym spotkania z bajkowymi postaciami, bohaterami "Gwiezdnych Wojen" czy poznańskimi koziołkami.

O godz. 14:00 i 16:00 ratownicy z Uniwersytetu Medycznego i Ochotnicza Straż Pożarna zaprezentują, jak wygląda akcja ratunkowa ofiar wypadku samochodowego. 30. finał WOŚP będzie także można wesprzeć dawstwem krwi - w godz. 12:00 - 18:00 przed stadionem stanie krwiobus.

To nie wszystkie atrakcje, jakie 30 stycznia przygotował Sztab Ławica. Podobnie jak rok temu, na ulice miasta wyjedzie sztabowóz. To multimedialny samochód ciężarowy, który zaopatrzony w olbrzymie ekrany i profesjonalne nagłośnienie będzie zapraszać wszystkich do głośnego i skutecznego finałowego świętowania. Co więcej, w dniu finału będzie można także wziąć udział w grze miejskiej - "Dźwiękowa mapa Poznania".

Po raz kolejny wspólnie ze Sztabem Ławica gra również Grupa MTP. W targowej Iglicy drużyna kolarska Rybczyński-Team w godz. 9:00-18:00 będzie kręciła kilometry w ramach "Rowerowego zawrotu głowy". Amatorzy aktywnego wypoczynku będą mogli także wziąć udział w biegu "Policz się z cukrzycą". Zawodnicy wystartowali z terenu MTP o godz. 9:00, skąd sztabowóz poprowadzi ich do mety przy Stadionie Miejskim. W ten sposób wsparta zostanie akcja WOŚP poświęcona zakupowi pomp insulinowych dla kobiet w ciąży.
Co więcej, na targach będzie strefa gastronomiczna z różnorodną ofertą foodtrucków, Estrada Poznańska zadba o niezapomniane animacje dla dzieci większych i mniejszych. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa podstawi także krwiobus, w którym będzie można oddać krew w godz. 9:00-17:00.

Zapowiedziano też liczne aukcje.

Jak zapowiada Tamara Briańska z kierownictwa Sztabu WOŚP Ławica, mimo pogody nie odwołano żadnej z atrakcji. Jedyne, co się zmieniło to scena główna, na której będą odbywały się koncerty przeniesiona została do klubu B17.

Jak co roku z Orkiestrą gra także Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej. Dużo będzie działo się przy ul. Piotrowo, gdzie planowanych jest mnóstwo atrakcji. O godz. 9:30 spod Centrum Sportu ruszył kolejny w stolicy Wielkopolski bieg "Policz się z cukrzycą". Odbędą się pokazy Kół Naukowych Politechniki Poznańskiej, wozu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań-Głuszyna oraz OSP Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Poznań. Dodatkowo przedstawiciele OSP przeprowadzą kurs pierwszej pomocy oraz pojawią się psy ratownicze. WOPR pokaże swój samochód ratowniczy oraz motorówkę. W okolicach Centrum Wykładowego nie zabraknie też foodtrucków i imprezy Silent Disco.

Przejazd z flagami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ulicami Poznania zorganizuje Wataha Racing Team, działająca przy Stowarzyszeniu Fanów Off Road "SFORA". Kolumna quadów ATV oraz pojazdów UTV wyruszy z parkingu przy Starej Rzeźni o godz. 11.00 i pół godziny później pojawi się na pl. Wolności. Tutaj wszyscy sympatycy szybkiej jazdy po bezdrożach będą mieli możliwość wrzucenia datku do orkiestrowej puszki oraz bliskiego spotkania z kierowcami Watahy. O 13.00 kolumna pojawi się przy Zamku. Tutaj także będzie okazja, aby w zamian za datek do puszki zrobić sobie zdjęcie na quadzie lub w pojazdach UTV. Kierowcy Watahy chętnie podzielą się swoją wiedzą o zasadach bezpiecznej jazdy, fachowym przygotowaniu do niej. Podpowiedzą także, jak trenować bezpieczne przeprawy. Spod Zamku Wataha ruszy w stronę Politechniki Poznańskiej - informują miejscy urzędnicy.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
10.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro