Reklama
Reklama

Poznań ponownie mówi NIE klubom go-go na Starym Mieście

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Joshua Rindner / freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Joshua Rindner / freeimages.com

Zmiany miałyby się pojawić w uchwale o parku kulturowym.

Miasto od lat walczy z klubami go-go. W sierpniu 2017 roku złożyło pozew przeciwko lokalom działającym na Starym Rynku i w jego okolicach. Urzędnicy wskazywali, że ich zdaniem taka działalność szkodzi wizerunkowi miasta. Sąd miał jednak inne zdanie. Oddalił pozew i nakazał pokrycie ponad 11 000 zł kosztów procesu każdemu z pozwanych klubów go-go, a było ich pięć.

Władze miasta odwołały się od tej decyzji. W listopadzie 2018 roku zapadł kolejny wyrok. Sąd Apelacyjny przychylił się do decyzji sądu niższej instancji i oddalił pozew. Miasto ponownie musiało zapłacić pięciu pozwanym klubom, tym razem po 8640 zł kosztów procesowych.

Urzędnicy się jednak nie poddają. - Obecność tego typu działalności w śródmieściu negatywnie wpływa na wizerunek Poznania - nie tylko na zewnątrz, wśród turystów i osób odwiedzających nasze miasto w celach biznesowych, ale też mieszkańców. Nie możemy tego tolerować - mówi Jacek Jaśkowiak. - Stary Rynek i okolice to nasze dziedzictwo, które musimy chronić i o które musimy dbać. Wierzę, że nowy zapis w uchwale o parku kulturowym spowoduje, że tego typu usługi przestaną psuć wizerunek ścisłego centrum i całego Poznania, a stolica Wielkopolski słynąć będzie jak dotąd z interesujących zabytków, przedsiębiorczości i bogactwa kulturalnego - dodaje.

W uchwale o utworzeniu "Parku Kulturowego Stare Miasto", która obowiązuje w Poznaniu od 3 lat, określono m.in. zasady prowadzenia handlu i gastronomii, działań reklamowych czy sposobu korzystania z zabytków. Teraz pojawił się pomysł, by uaktualnić zapisy uchwały. - Celem nowelizacji jest dalsza poprawa estetyki Starego Miasta oraz zwiększenie możliwości egzekwowania przepisów. Oprócz drobnych korekt - takich jak uaktualnienie nazw ulic stanowiących granicę parku, zapisy dotyczące banerów informujących o wydarzeniach kulturalnych czy uściślenie zasad iluminacji budynków, najważniejszą zmianą jest zakaz prowadzenia działalności usługowej o charakterze erotycznym na tym terenie - tłumaczy Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.

- Liczymy, że nowelizacja uchwały o parku kulturowym pomoże stworzyć warunki prawne do docelowego usunięcia z historycznego obszaru staromiejskiego szkodzących wizerunkowi Poznania klubów go-go. Dołożymy wszelkich starań, by Stare Miasto mogło szczycić się mianem największej atrakcji turystycznej, godnie prezentując zachowane dziedzictwo kulturowe - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro