Reklama
Reklama

Kandydaci na żołnierzy zdali najważniejszy egzamin z życia rekruta. 71 osób złoży niebawem przysięgę

fot. DWOT
fot. DWOT

Taktyka, ewakuacja rannego z pola walki, dostarczanie amunicji na czas, marsz w pełnym oporządzeniu,- to tylko niektóre z zagadnień, z którymi musieli zmierzyć się rekruci. U wielkopolskich terytorialsów właśnie kończy się czwarta edycja "Ferii z WOT".

Ferie zimowe poświęcili na szkolenia wojskowe. Większość z nich to studenci i uczniowie. Mowa o kandydatach na żołnierzy 12 WBOT. 71 rekrutów zdało właśnie najważniejszy egzamin w życiu rekruta, "pętlę taktyczną". Sprawdzian jest podsumowaniem umiejętności, jakie kandydaci na żołnierzy muszą nabyć podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Egzamin stanowi przepustkę do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej - informuje ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska.

Ochotnicy zmagali się z zadaniami na poligonie. Za szkolenie odpowiadał 151 batalion lekkiej piechoty ze Skwierzyny, który wchodzi w skład wielkopolskiej "Dwunastki". Egzamin rozpoczął się o świcie. Instruktorzy ogłosili alarm, który był sygnałem do wymarszu w swoich sekcjach (po 12 żołnierzy).

Szkolenie podstawowe wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym, ale również z wytrwałością psychiczną. Rekruci muszą zmierzyć się z kilkunastoma zagadnieniami. Program szkolenia jest napięty. Sprawdzamy przyszłych żołnierzy m.in. pod kątem umiejętności strzeleckich, przekazywania sobie sygnałów, reakcji na kontakt ogniowy, nawigacji w terenie czy pierwszej pomocy na polu walki - tłumaczy dowódca 12 WBOT, płk Zbigniew Targoński.

Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 29. stycznia na terenie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Ze względu na pandemię COVID-19, zarówno przysięga jak i święto odbędzie się bez rodzin przysięgających. Bliscy osób składających przysięgę będą mogli zobaczyć stream, dostępny na kanale You Tube Wojska Obrony Terytorialnej, od godziny 15:00 - poinformowała ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Czerwiec? W nocy raczej marzec. Jest ostrzeżenie IMGW!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
2.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro