Reklama
Reklama

Rodzice walczą o ratajskie przedszkole

fot. Rodzice
fot. Rodzice

Ich zdaniem placówka ma zostać zlikwidowana. Innego zdania są urzędnicy.

Do naszej redakcji dotarła petycja w sprawie likwidacji przedszkola nr 180 "Dzięciołowe Mieszkanie", które mieści się na osiedlu Polan w Poznaniu. - My, rodzice i opiekunowie dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 180 "Dzięciołowe Mieszkanie" w Poznaniu, wyrażamy kategoryczny sprzeciw wobec planów likwidacji tej placówki oświatowej oraz restrukturyzacji sieci przedszkoli tak, aby włączyć Przedszkole nr 180 do innej placówki podobnego typu - czytamy w piśmie, które trafiło do prezydenta Poznania.

- Podstawowym celem, który nam przyświeca, jest dobro naszych dzieci oraz całej lokalnej społeczności [...] Wielu rodziców wybrało to przedszkole ze względu na małe grupy, w których proces adaptacyjny przebiega łatwiej [...] Wszystkie te atuty placówki są dostrzegane i doceniane, co widać rok w rok w czasie naboru - rodziców chętnych, aby zapisać dziecko do Przedszkola nr 180, jest zawsze więcej niż dostępnych miejsc. Rodzice posyłają do przedszkola również rodzeństwo, co świadczy o tym, że cenią placówke jako miejsce, któremu mogą zaufać.

Rodzice wskazują, że w ubiegłym roku placówkę znajdującą się w bloku wyremontowano za około 100 tysięcy złotych. - Tym bardziej informacja o likwidacji przedszkola po zainwestowaniu w ten lokal znacznej kwoty jest dla nas niezrozumiała - tłumaczą. - Jesteśmy rozczarowani pominięciem nas - rodziców, opiekunów oraz mieszkańców Rataj - w procesie podejmowania decyzji, której konsekwencje uderza w nas najbardziej. Nie było żadnych konsultacji społecznych ani innej inicjatywy, dzięki której moglibyśmy wyrazić nasze zdanie.

Telewizja WTK ustaliła, że miasto nie ma obecnie planów związanych z likwidacją przedszkola. W najbliższym czasie planowane są jednak analizy działalności przedszkoli na Ratajach, ale nie tylko tutaj. - Liczba dzieci, które zaczynają edukację przedszkolną zmniejsza się - mówi Hanna Janowicz, kierownik Wydziału Oświaty UM Poznań. W kolejnych latach ma to być około 200 - 300 dzieci mniej w danym roczniku.

Jeśli miasto będzie planować reorganizację przedszkoli na Ratajach, pod uwagę będzie brane m.in. usytuowanie placówki w miejskim budynku. A przedszkole nr 180 w takim się nie mieści.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro