Reklama

Strajk generalny w Solarisie. W najbliższy poniedziałek ma się odbyć ogólnopolska pikieta

fot. OPZZ Konfederacja Pracy w Solaris Bus & Coach / FB

Pracownicy domagają się podwyżki.

Decyzję o strajku podjęli pracownicy w referendum, o czym poinformowali związkowcy. Jak podkreślili, powodem strajku jest to, że pracodawca nie spełnił żądania dotyczącego wzrostu wynagrodzenia pracowników. Strajk generalny został zorganizowany przez dwie centrale związkowe - Solidarność i OPZZ Konfederacja Pracy.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Jak informuje Radio Poznań dziś przewodniczący wielkopolskiej Solidarności Jarosław Lange poinformował o kolejnym etapie strajku. W najbliższy poniedziałek 31 stycznia o godzinie 14 organizujemy ogólnopolską pikietę wspierającą strajkującą załogę w firmie Solaris Bus. Na pikietę zapraszam wszystkie struktury związkowe i członków Solidarności oraz członków Konfederacji Pracy - mówi Jarosław Lange.

Do sprawy odniósł się w ubiegłym tygodniu rzecznik Solarisa, Mateusz Figaszewski. Jak nam przekazywał Solaris wielokrotnie próbował zawrzeć porozumienie ze związkowcami, ale było ono odrzucane. Ostatecznie firma zdecydowała się na przyznanie pracownikom podwyżek. - 14 stycznia pracodawca, jednostronnie przyznał wszystkim pracownikom firmy podwyżki w wysokości 5 procent wynagrodzenia (minimum 270 zł brutto, co z premiami oznacza około 340 zł brutto). Dodatkowa grupa około 800 pracowników bezpośrednio produkcyjnych otrzymała dodatkową podwyżkę - dotyczy to elektryków, spawaczy, lakierników i brygadzistów. Jest to część wynagrodzenia zasadniczego - wyjaśniał.

Pracownicy przekonują, że na tych rozwiązaniach zyskały jedynie osoby zarabiające więcej. Obecnie domagają się 800 zł podwyżki.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
11.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro