Reklama

Na 30. finał WOŚP w Poznaniu zapowiedziano mnóstwo atrakcji. "To dzień solidarności z tymi, którzy potrzebują naszej pomocy"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

"Przejrzyj na oczy" - pod takim hasłem w niedzielę, 30 stycznia odbędzie się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na ulice Poznania i całego kraju wyjdą tysiące wolontariuszy z puszkami, nie zabraknie też wielu atrakcji. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to dzień solidarności z tymi, którzy potrzebują naszej pomocy. To święto dzielenia się dobrem, które obchodzimy nie tylko w Poznaniu i Polsce, ale też poza jej granicami. Kontynuujmy tę piękną tradycję zjednoczenia Polek i Polaków, szczególnie w okresie tak silnych podziałów - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. Pieniądze zbierane podczas tegorocznego finału zostaną przeznaczone na leczenie wzroku najmłodszych pacjentów. W przypadku chorób oczu szybka diagnoza i podjęcie terapii są szczególnie istotne. Zachęcam do udziału w aukcjach, w tym także licytacji wspólnego treningu na siłowni, który wystawiłem w ramach WOŚP - dodaje.

Bardzo dużo atrakcji przygotowuje Sztab Ławica. Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się zorganizować finał taki jak kiedyś - w pełnej jego krasie. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zagwarantować bezpieczeństwo jego uczestnikom. Będziemy bardzo mocno przestrzegać reżimu sanitarnego i aktualnych obostrzeń, które pomogą nam uniknąć nieszczęśliwych sytuacji - podkreśla Tamara Briańska, szefowa Sztabu Ławica

Centralnym punktem imprezy organizowanej przez Sztab Ławica będzie w tym roku Stadion Miejski przy ul. Bułgarskiej. Atrakcji będzie co niemiara. Ideą, która przyświecała powstaniu sztabu i organizowanych przez nas imprez było to, aby nie ograniczać finału WOŚP tylko do chodzenia z puszką i zbierania pieniędzy. Z naszej strony chcemy też dać coś mieszkańcom - podkreśla Joanna Jaśkowiak, posłanka na Sejm RP i członkini Sztabu Ławica.

Od godz. 10:00 do 21:00 przed stadionem czekać będzie gorące, smaczne i aromatyczne jedzenie z foodtrucków. Na scenie głównej, która będzie działać w godz. 12-21, nie zabraknie wielu koncertów, w tym występu Małgorzaty Ostrowskiej, a także wyjątkowego poznańskiego Światełka do Nieba, czyli Tytki z Glancem. Uczestnicy otrzymają papierowe torebki z sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które podświetlą punktualnie o godz. 20:00. W ciągu dnia (12:00-20:00) będzie można odwiedzić strefę medyczną. Osoby zaszczepione będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji medycznych. Z kolei niezaszczepieni (dorośli oraz dzieci od 5. roku życia) będą mogli przyjąć preparat przeciwko COVID-19. Stałym punktem każdego finału są aukcje, podczas których można zdobyć unikatowe przedmioty. Licytacje fantów zgromadzonych przez Sztab Ławica odbędą się w klubie B17 w godz. 12:00-19:00. Dla najmłodszych przygotowano szereg warsztatów i niespodzianek (godz. 12:00 - 19:00), w tym spotkania z bajkowymi postaciami, bohaterami "Gwiezdnych Wojen" czy poznańskimi koziołkami.

O godz. 14:00 i 16:00 ratownicy z Uniwersytetu Medycznego i Ochotnicza Straż Pożarna zaprezentują, jak wygląda akcja ratunkowa ofiar wypadku samochodowego. 30. finał WOŚP będzie także można wesprzeć dawstwem krwi - w godz. 12:00 - 18:00 przed stadionem stanie krwiobus.

To nie wszystkie atrakcje, jakie 30 stycznia przygotował Sztab Ławica. Podobnie jak rok temu, na ulice miasta wyjedzie sztabowóz. To multimedialny samochód ciężarowy, który zaopatrzony w olbrzymie ekrany i profesjonalne nagłośnienie będzie zapraszać wszystkich do głośnego i skutecznego finałowego świętowania. Co więcej, w dniu finału będzie można także wziąć udział w grze miejskiej - "Dźwiękowa mapa Poznania". W sześciu ważnych miejscach w stolicy Wielkopolski umieszczone zostaną znaki-lizaki WOŚP. Zadaniem graczy będzie odnalezienie tych lokalizacji i nagranie dźwięków w ich sąsiedztwie oraz opisanie ich własnymi słowami, tak by ludzie niewidzący mogli je "zobaczyć". Nagrane materiały przyczynią się do powstania dźwiękowej mapy Poznania dla osób niewidzących. Dla pierwszych 30 uczestników, którzy do końca lutego zgłoszą wykonanie zadania i okażą je gospodarzom gry przygotowano vouchery na zwiedzanie poznańskiej wystawy w ciemności. Organizator wydarzenia: "Niewidzialna Ulica" - przekazują miejscy urzędnicy,

Po raz kolejny wspólnie ze Sztabem Ławica gra również Grupa MTP. W targowej Iglicy drużyna kolarska Rybczyński-Team w godz. 9:00-18:00 będzie kręciła kilometry w ramach "Rowerowego zawrotu głowy". Amatorzy aktywnego wypoczynku będą mogli także wziąć udział w biegu "Policz się z cukrzycą". Zawodnicy wystartują z terenu MTP o godz. 9:00, skąd sztabowóz poprowadzi ich do mety przy Stadionie Miejskim. W ten sposób wsparta zostanie akcja WOŚP poświęcona zakupowi pomp insulinowych dla kobiet w ciąży.
Co więcej, na targach będzie strefa gastronomiczna z różnorodną ofertą foodtrucków, Estrada Poznańska zadba o niezapomniane animacje dla dzieci większych i mniejszych. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa podstawi także krwiobus, w którym będzie można oddać krew w godz. 9:00-17:00.

Atrakcji nie zabraknie także w Starym ZOO przy ul. Zwierzynieckiej. Tego dnia co godzinę (od 9:00 do 15:00) będą się odbywać wycieczki z przewodnikiem po Muzeum Historii ZOO i Lwa. W tych samych godzinach przed budynkiem muzeum harcerze będą uczyć, jak nie zgubić się w lesie i jak posługiwać się mapami w terenie. Z kolei o godz. 11.00 edukator oprowadzi zwiedzających po Pawilonie Zwierząt Zmiennocieplnych, a o godz. 13.00 zaplanowano pokazowe karmienie kajmanów - dodają urzędnicy.

Zapowiedziano też liczne aukcje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro