Reklama
Reklama

Lekarz w ciągu 48 godzin ma zbadać pacjenta w wieku 60+ skierowanego do izolacji z powodu COVID-19. Jest stanowczy sprzeciw

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Julio Cesar Velasquez Mejia / Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Julio Cesar Velasquez Mejia / Pixabay

Sprzeciw wyraziła Wielkopolska Izba Lekarska.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia przekazało do opublikowania rozporządzenie, na którego mocy pacjentów powyżej 60 lat, skierowanych do odbycia izolacji z powodu COVID-19, ma zbadać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Takie badanie ma być przeprowadzone w ciągu 48 godzin. Powodem decyzji ma być fakt, że ryzyko zgonu lub ciężkiego przechorowania w tej grupie wiekowej jest największe.


Do sprawy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 21 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2 odnieśli się przedstawiciele Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Oto jego treść:

"Stanowczo sprzeciwiamy się narzuconym administracyjnym regulacjom z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 stycznia 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 151) nakazującym lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej udzielania pacjentom pow. 60 r.ż. skierowanym do odbycia izolacji w warunkach domowych wizyty osobistej przed upływem 48 h.

Sprzeciwiamy się by kwalifikacja do przeprowadzenia badania była oparta wyłącznie na zalecaniach administracyjnych, a nie merytorycznych. W dotychczasowej praktyce lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej realizowane są wizyty w gabinecie, jak również wizyty domowe, kiedy wymaga tego stan zdrowia pacjenta oceniany przez lekarza. Zwracamy uwagę, że jedynie lekarz jest uprawniony do właściwej oceny stanu pacjenta, w tym także tego, czy wymaga wizyty osobistej, czego dokonuje na podstawie dokładnie zebranego wywiadu, oceny sytuacji oraz saturacji krwi. Niezrozumiałym jest również zakreślenie granicy wiekowej na poziomie 60 lat, wyznacznikiem winien być stan pacjenta, a nie jego wiek.

Ścisłe przestrzeganie narzuconych regulacji administracyjnych skutkować będzie zmniejszeniem równego dostępu do opieki lekarskiej pacjentów z innymi schorzeniami i kontynuacji leczenia chorób przewlekłych oraz załamaniem się systemu podstawowej opieki zdrowotnej. Wobec obecnej dramatycznej sytuacji kadrowej w POZ lekarze nie są w stanie wykonać dodatkowych narzuconych administracyjnie obowiązków.

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej
Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
dr n. med. Artur de Rosier

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej
lek. Elżbieta Marcinkowska
".


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
5℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
4.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro