Reklama
Reklama

Podczas prac na ul. Święty Marcin znaleziono fundamenty pierwotnego ogrodzenia Zamku. Co się z nimi stanie?

fot. J. Januchowska / CK Zamek / FB

O sprawie informowaliśmy w niedzielę.

Podczas przebudowy ul. Św. Marcin naszym oczom ukazały się fundamenty pierwotnego ogrodzenia Zamku - poinformowali przedstawiciele CK Zamek na portalu społecznościowym.
Są potężne, bo potężne było ogrodzenie, zwłaszcza ujęta dwiema wartowniami brama wjazdowa. W czasie wojennej przebudowy dziedziniec honorowy został przekształcony i ograniczony istniejącym do dziś murkiem, na którym ustawiono latarnie - dodali.

Informacja wywołała sporo komentarzy i emocji. Do sprawy na łamach Gazety Wyborczej odniósł się też zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, zaznaczył, że znalezisko nie jest zaskoczeniem. Podbudowa dawnej linii muru jako taka nie przedstawia istotnych walorów zabytkowych, jak np. mury dawnej Kolegiaty św. Marii Magdaleny, które będziemy eksponować, bądź średniowieczne mury miejskie. Ale zawsze poszerza o dodatkową wiedzę i będzie udokumentowana - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski. Nie chcę tego przesądzać, bo to oczywiście zależy od tego, w jakim stanie są te podwaliny. Ale rozmawiałem z miejskim konserwatorem zabytków i podejmiemy próbę wykorzystania podbudowy tego muru podczas obecnych prac rewaloryzacyjnych i operacji przesunięcia murku w jego pierwotne miejsce - dodaje. Oprócz powrotu do historycznego założenia pozwoli to zwiększyć przestrzeń dziedzińca przed CK Zamek. Gdy znajdą się pieniądze, dziedziniec CK Zamek zostanie przebudowany zgodnie z pracą konkursową, dzięki czemu powstanie przestrzeń z zielenią, elementami wodnymi - umożliwiająca prezentację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych - kończy.Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
8℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
4.57 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro