Reklama
Reklama

NIK: Tadeusz Dziuba zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia

Marian Banaś i Tadeusz Dziuba | fot. PAP/Radek Pietruszka
Marian Banaś i Tadeusz Dziuba | fot. PAP/Radek Pietruszka

Konflikt w kierownictwie Najwyższej Izby Kontroli przybiera na sile.

Polska Agencja Prasowa podaje, że do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa NIK Mariana Banasia. Zawiadomienie złożył były wojewoda wielkopolski i poseł PiS z Poznania Tadeusz Dziuba, który obecnie jest wiceprezesem NIK.

Zawiadomienie dotyczy "przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku obsadzaniem stanowisk dyrektorskich w departamentach i delegaturach, wbrew przepisom ustawy, angażowania kontrolerów w wykonywanie obowiązków niewynikających z ustawy, nienależnej wypłaty odpraw emerytalnych, a także ujawnienia tajemnicy prawnie chronionej". Dokument jest obecnie analizowany.

Jeszcze we wtorek ma się zebrać sejmowa komisja, która będzie ponownie zajmować się wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności prezesa NIK. Ma on usłyszeć kilkanaście zarzutów. Sprawą zajmowano się już w lipcu ubiegłego roku, a teraz posłowie do niej wrócą.

Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku to prezes NIK złożył zawiadomienie do prokuratury na... Tadeusza Dziubę. Marian Banaś zarzucił swojemu zastępcy, że ten nie dopełnił obowiązków poprzez odmowę udziału w głosowaniu na kolegium. Ponadto Marian Banaś złożył do marszałek Sejmu wniosek o odwołanie Tadeusza Dziuby z funkcji wiceprezesa NIK. Chodziło o posiedzenie kolegium NIK, na którym pochylono się nad uwagami resortu sprawiedliwości do krytycznego raportu NIK o Funduszu Sprawiedliwości. Zdaniem prezesa NIK takie działanie Dziuby miało na celu uniemożliwienie zakończenia prac nad dokumentem, a co za tym idzie powiadomienie opinii publicznej o wynikach kontroli.

Tadeusz Dziuba to były wojewoda wielkopolski i poseł z Poznania. W 2019 roku nie dostał się do Sejmu, ale zaledwie kilka tygodni po wyborach dostał posadę wiceszefa NIK.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
9.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro