Niezwykły eksponat w Centrum Szyfrów Enigma!
Ekspozycję wzbogacił oryginalny egzemplarz polskiej repliki Enigmy.
Jak podkreśla miasto, jest to jedyny obiekt tego rodzaju udostępniony publiczności i badaczom. Do Poznania trafił z Muzeum Historii Polski. - Został zbudowany w oparciu o projekt inżynierów - Antoniego Pallutha i Edwarda Fokczyńskiego z przedwojennej firmy AVA. Egzemplarz ten powstał już po ewakuacji Polskiego Biura Szyfrów do Francji i służył do odczytywania szyfrowanych Enigmą depesz - podkreślają miejscy urzędnicy.
Historia maszyny jest bardzo ciekawa. - Elementy nowego eksponatu CSE, wyprodukowane w podparyskiej firmie według polskiego projektu, zostały złożone w całość przez inżynierów Biura Szyfrów. Po zajęciu tzw. Francji Vichy przez III Rzeszę maszynę ukryto. Po II wojnie światowej urządzenie przewieziono do Wielkiej Brytanii. Następnie pojawiło się ono w zbiorach Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. W 2020 roku dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego egzemplarz ten stał się własnością Muzeum Historii Polski.
Jak zwracają uwagę eksperci, urządzenie działa dokładnie tak samo jako niemiecki pierwowzór, ale różni się od niego wizualnie. Okablowanie znajduje się z tyłu, a nie z przodu. - Polska replika zachowuje funkcjonalność niemieckiej Enigmy. Każda litera była przekształcana w inny sposób w wyniku przejścia impulsu elektrycznego przez kilka elementów maszyny. Pozornie niezrozumiałą sekwencję liter nadawano alfabetem Morse'a. Zadaniem adresata było odwrócenie tego procesu. Potrzebował on w tym celu zarówno analogicznego egzemplarza Enigmy, jak i wiedzy o ustawieniach początkowych łącznicy i wirników, którą czerpał ze specjalnych tabel przygotowanych w formie broszur - osobno dla każdej sieci łączności. Po odpowiednim skonfigurowaniu maszyny musiał wystukać komunikat i odczytać właściwą wiadomość.
Eksponat będzie można oglądać w Centrum Szyfrów Enigma do czerwca.