Reklama
Reklama

Za nami ostatnia "nielegalna" niedziela handlowa. Od 1 lutego zmiany

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Michal Jarmoluk / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Michal Jarmoluk / pixabay.com

To koniec omijania przepisów przez duże sieci.

30 stycznia, a więc w najbliższą niedzielę, będziemy mogli zrobić zakupy w sklepach w ramach "legalnej" niedzieli handlowej - jednej z siedmiu w roku wyznaczonej przez rząd. Kolejna szansa na duże zakupy w niedzielę trafi się dopiero przed Wielkanocą - konkretnie 10 kwietnia.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Od 1 lutego w życie wchodzą przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedzielę. Oznacza to, że duże sieci handlowe, które od tygodni miały otwarte sklepy w niedziele mimo zakazu handlu, będą musiały je zamknąć. A chodzi o około 25 sieci handlowych takich jak Carrefour, Auchan, Lidl, Dino, Leroy Merlin, Castorama, Empik czy Smyk. Sieci dotychczas wykorzystywały lukę w przepisach przekształcając się w placówki pocztowe. Oferowały więc możliwość wysłania lub odebrania paczki, ale w rzeczywistości niewiele osób korzystało w sklepach z takiej usługi.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lutego w niedziele niehandlowe otwarte będą mogły być sklepy, w których 40 procent przychodów stanowią te z działalności pocztowej. To wyklucza otwarcie dużych sklepów, które zarabiają na sprzedaży towarów. Wciąż otwarte będą mogły być natomiast sklepy, w których obsługiwać klientów będą właściciele, a także cukiernie, kawiarnie, kwiaciarnie czy stacje paliw.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW odwołał ostrzeżenie dla kilkunastu powiatów!
-1℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
72.11 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro