Reklama
Reklama

W lasach do akcji ruszyli "drzewni alpiniści". Wspinają się na wysokość nawet kilkudziesięciu metrów

fot. Archiwum Nadleśnictwa Czerniejewo
fot. Archiwum Nadleśnictwa Czerniejewo

Celem takiej wspinaczki są szyszki i znajdujące się w nich nasiona. To właśnie po nie specjalnie wyposażeni szyszkarze wspinają się do koron drzew.

Jak informują leśnicy, zima w lesie to również okres zbiorów. Właśnie w tym czasie zbierane są szyszki znajdujące się na najwyższych koronach drzew. A dorosła sosna może osiągać wysokość do 30 metrów. Do akcji wkraczają drzewni alpiniści. Aby dotrzeć w korony, zakładają specjalne drzewołazy (rodzaj raków na buty) i uprzęże. Drzewa, z których mają zostać zebrane szyszki, są wyszukiwane przez lornetkę. Wybierane są takie, które mają ich naprawdę dużo i to dobrej jakości. Niespecjalnie wydajne byłoby wspinanie się na wysokość kilkukondygnacyjnego budynku tylko po to, by zorientować się, że wchodziło się na darmo. Średnio z jednej sosny zbiera się około 8 kilogramów szyszek - informuje Tomasz Maćkowiak, naczelnik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Szyszkarze wywodzą się z różnych środowisk. Najliczniejsza grupa ma korzenie alpinistyczne, są to ci, których wciągnęli do lasu koledzy z górskich wypraw, klubu wysokogórskiego lub speleo. Niektórzy zaczynali od prac wysokościowych i z czasem z kominów, czy masztów zimą przenosili się na drzewa. Są wśród nich leśnicy, meteorolodzy, fizycy, kulturoznawcy, muzycy, inżynierowie, ekonomiści historycy, teolodzy itd.- mówi Jakub Pruchniewicz, który od lat wspina się na drzewa.

Po zakończeniu zbiorów szyszki trafiają do naszej wyłuszczarni w Jarocinie, czyli miejsca, gdzie przy pomocy specjalnych maszyn i suszarni wydobywane są z nich nasiona. Zakład ten ma zdolność przerobu do 180 ton szyszek w sezonie. Przy Wyłuszczarni działa główna przechowalnia nasion, gdzie w komorach chłodniczych możliwe jest przechowanie około 30 ton nasion gatunków liściastych i 15 ton nasion gatunków iglastych. Stanowią one depozyty lokalnych nadleśnictw oraz nadleśnictw z sąsiednich regionalnych dyrekcji LP -mówi Grzegorz Stachowiak z RDLP w Poznaniu.

Jak informują leśnicy, szyszki sosny należy zbierać, póki są zamknięte. Jednocześnie muszą być na tyle dojrzałe, by można wyłuszczyć z nich pełnowartościowe nasiona. Dlatego też najlepszą porą na szyszkowe zbiory jest zima.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
4.22 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro