Reklama
Reklama

Kwalifikacja wojskowa może stać się pierwszym krokiem do służby w WOT

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Rekruterzy12 WBOT wykorzystają szansę, jaką daje kwalifikacja wojskowa, aby dotrzeć z ofertą służby do nowych kandydatów.

Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Zaletą WOT jest możliwość połączenia nauki, pracy i studiów ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Dodatkowo, młodzi ludzie zdobywają w ten sposób kolejne doświadczenia - podkreśla ppor. Anna Jasińska - Pawlikowska, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 4. kwietnia i potrwa do 8. lipca obejmując blisko 300 tys. młodych Polaków. Do takiej kwalifikacji przystąpią także osoby z
województwa wielkopolskiego oraz lubuskiego. Obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment by wykonać krok w dorosłość, a jego symbolem będzie otrzymanie książeczki wojskowej.

Tegoroczna kwalifikacja, podobnie jak poprzednie jest doskonałą szansą, by dowiedzieć się więcej na temat służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Przy każdej komisji powiatowej będzie można spotkać rekruterów 12 WBOT, którzy opowiedzą o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach. Są to żołnierze, którzy doskonale wiedzą, jak przygotować ochotnika do szkolenia podstawowego czy wyrównawczego. W skład wielkopolskiej brygady wchodzą cztery bataliony - 122 blp w Dolaszewie, 124 blp w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie. Bataliony rozmieszczone są w dwóch województwach- wielkopolskim oraz lubuskim. Przyszli żołnierze trafią do batalionu, który znajduje się najbliżej ich miejsca zamieszkania - dodaje ppor. Jasińska - Pawlikowska.

Stając na komisję w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. Co ważne, stawiennictwo na
kwalifikacji wojskowej i uzyskanie kategorii zdrowia powoduje, że nie trzeba stawać na komisji lekarskiej przy podjęciu decyzji o zostaniu żołnierzem
- dodaje.

Wojska Obrony Terytorialnej już od pięciu lat funkcjonują jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych. Obecnie w WOT służy ponad 32 tys. żołnierzy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
4.22 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro