Reklama
Reklama

W przyszły weekend finał WOŚP. W Poznaniu mnóstwo atrakcji i "pierwsze takie na świecie - Tęczowe Światełko do Nieba"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Halina P.
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Halina P.

"Przejrzyj na oczy"- to hasło 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 30 stycznia.

W tym roku celem akcji jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. To dzień, w którym tradycyjnie przygotowano mnóstwo atrakcji, by jak najwięcej osób zechciało wyjść z domów i wesprzeć akcję.

Głowna impreza organizowana przez Sztab Ławica, rozpocznie się w niedzielę 30 stycznia o godzinie 12:00 na Stadionie Miejskim przy ulicy Bułgarskiej. Będzie jedzenie z foodtrucków, strefa medyczna, pokazy ratownicze, czy możliwość oddania krwi. Będzie też mnóstwo atrakcji dla najmłodszych - między innymi będą mogli spotkać bohaterów z bajek. Będą też koncerty, aukcje a na koniec oryginalne poznańskie światełko do nieba - czyli Tytka z Glancem.

W związku z tematem tegorocznego finału Sztab Ławica zaprosił ludzi odpowiedzialnych za projekt "Niewidzialnej ulicy" - specjalnej przestrzeni, w której można doświadczyć spaceru w ciemności - by interaktywnie pokazali, jak funkcjonuje w rzeczywistości osoba niewidząca - informują miejscy urzędnicy.

Na ulice wyjedzie też sztabowóz. To multimedialny samochód ciężarowy, który zaopatrzony w olbrzymie ekrany i profesjonalne nagłośnienie będzie zapraszać wszystkich do głośnego i skutecznego finałowego świętowania. Z kolei na hokejowe strzały, pokazy i zimowe szaleństwo zaprosi Lodowisko "Ligawa" przy ul. Bułgarskiej. Co więcej, w dniu finału będzie można także wziąć udział w grze miejskiej - "Dźwiękowa mapa Poznania".

To już kolejny finał, w który włączyły się również Międzynarodowe Targi Poznańskie. W Iglicy drużyna kolarska Rybczyński-Team będzie kręciła kilometry w ramach "Rowerowego zawrotu głowy". Amatorzy aktywnego wypoczynku będą mogli także wziąć udział w biegu "Policz się z cukrzycą". Zawodnicy wystartują z terenu MTP o godz. 9:00, skąd sztabowóz poprowadzi ich do mety przy Stadionie Miejskim. Bieg objął honorowym patronatem prezydent Jacek Jaśkowiak. Co więcej, na targach stanie strefa przysmaków z różnorodną ofertą foodtrucków, Estrada Poznańska zadba o niezapomniane animacje dla dzieci większych i mniejszych, a w sercu Iglicy Międzynarodowe Targi Poznańskie przygotują klimatyczną kawiarnię z pyszną kawą i ciastkami - informują miejscy urzędnicy.

Atrakcji nie zabraknie także w Starym ZOO przy ul. Zwierzynieckiej. Tego dnia co godzinę (od 9:00 do 15:00) będą się odbywać wycieczki z przewodnikiem po Muzeum Historii ZOO i Lwa. W tych samych godzinach przed budynkiem muzeum harcerze będą uczyć, jak nie zgubić się w lesie i jak posługiwać się mapami w terenie. Z kolei o godz. 11.00 edukator oprowadzi zwiedzających po Pawilonie Zwierząt Zmiennocieplnych, a o godz. 13.00 zaplanowano pokazowe karmienie kajmanów.

Jak co roku z Orkiestrą gra także Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej. Dużo będzie działo się przy ul. Piotrowo. O godz. 9:30 spod Centrum Sportu ruszy kolejny w stolicy Wielkopolski bieg "Policz się z cukrzycą". Z kolei przed Centrum Wykładowym od godz. 13:00 będzie można zobaczyć m.in. pokaz gry w Juggera. To sport drużynowy, który łączy w sobie rugby, szermierkę i sztuki walki. Odbędą się pokazy Kół Naukowych Politechniki Poznańskiej, wozu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań-Głuszyna oraz OSP Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Poznań. Dodatkowo przedstawiciele OSP przeprowadzą kurs pierwszej pomocy oraz pojawią się psy ratownicze. WOPR pokaże swój samochód ratowniczy oraz motorówkę. W okolicach Centrum Wykładowego nie zabraknie też foodtrucków i imprezy Silent Disco - dodają urzędnicy.
Orkiestra zagra także w Domu Tramwajarza (ul. Słowackiego 19/21), gdzie od godziny 12:00 będzie można zobaczyć m.in. pokaz śpiewu japońskiego oraz tanga.

Dużo dziać się będzie przy ul. Małe Garbary 6. Tam od godz. 14:00 na poznaniaków czeka szereg atrakcji w Tęczowym Świątecznym Miasteczku. Na scenie wystąpią liczni artyści. Będzie muzyka, aukcje, dużo zabawy i dobre jedzenie. Punktualnie o godz. 20.00 w miasteczku rozbłyśnie pierwsze takie na świecie Tęczowe Światełko Do Nieba.

Przejazd z flagami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ulicami Poznania zorganizuje Wataha Racing Team, działająca przy Stowarzyszeniu Fanów Off Road "SFORA". Kolumna quadów ATV oraz pojazdów UTV wyruszy z parkingu przy Starej Rzeźni o godz. 11.00 i pół godziny później pojawi się na pl. Wolności. Tutaj wszyscy sympatycy szybkiej jazdy po bezdrożach będą mieli możliwość wrzucenia datku do orkiestrowej puszki oraz bliskiego spotkania z kierowcami Watahy. O 13.00 kolumna pojawi się przy Zamku. Tutaj także będzie okazja, aby w zamian za datek do puszki zrobić sobie zdjęcie na quadzie lub w pojazdach UTV. Kierowcy Watahy chętnie podzielą się swoją wiedzą o zasadach bezpiecznej jazdy, fachowym przygotowaniu do niej. Podpowiedzą także, jak trenować bezpieczne przeprawy. Spod Zamku Wataha ruszy w stronę Politechniki Poznańskiej - informują miejscy urzędnicy.

Jak co roku planowanych jest też mnóstwo licytacji - między innymi to trening z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem, czy wspólny spacer i obiad z zastępcą prezydenta Mariuszem Wiśniewskim.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro