Reklama
Reklama

Niemal 600 zakładów pracy pod lupą poznańskiego Sanepidu. Posypały się mandaty

Zdjęcie ilustracyjne | fot. RUWI-Maschinenbau / Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. RUWI-Maschinenbau / Pixabay

Kontrole dotyczyły pracowników zatrudnionych w przemyśle drzewnym, w zakładach pogrzebowych oraz osób mających kontakt z azbestem.

W 2021 roku pracownicy Oddziału Higieny Pracy Powiatowej Stacji Sanitarno- -Epidemiologicznej w Poznaniu przeprowadzili 798 kontroli sanitarnych w 572 zakładach pracy, zatrudniających 39 210 osób. Jak informują przedstawiciele Sanepidu, przeprowadzono kontrole i ocenę narażenia pracowników zatrudnionych w przemyśle drzewnym, w zakładach pogrzebowych oraz osób mających kontakt z azbestem. Pod szczególną uwagę brano warunki pracy, szczególnie hałas, czynniki chemiczne, pyły i drgania mechaniczne.

Działalność oddziału skupiona była również na kontrolach związanych z przestrzeganiem ograniczeń, nakazów i zakazów obowiązujących w czasie epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Przeprowadzono 225 kontroli. Pozostałe kontrole zrealizowano na podstawie harmonogramu kontroli oraz przeprowadzono 110 interwencji - informuje Cyryla Staszewska, rzeczniczka poznańskiego Sanepidu.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wydano 39 decyzji administracyjnych. Najczęściej stwierdzanymi uchybieniami były nieprawidłowości w zakresie stosowanych substancji chemicznych i ich mieszanin, brak oceny ryzyka zawodowego oraz brak aktualnych badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. W 2021 roku wydano 47 decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej oraz 37 decyzji o braku podstaw do jej stwierdzenia - dodaje.

Jak przekazuje rzeczniczka, że nałożono 18 grzywien w drodze mandatu karnego na łączną kwotę 1750 zł w tym 16 mandatów za nieprzestrzeganie ograniczeń, nakazów i zakazów obowiązujących w czasie epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. 2 mandaty dotyczyły niewłaściwego stanu sanitarno-higienicznego.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
17.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro