Reklama
Reklama

Otrzymała "niepilne" skierowanie do okulisty. W przychodni zaproponowali jej termin w 2023 roku

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. pixabay.com/newarta
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. pixabay.com/newarta

Prywatnie dostałaby się od ręki, ale "za coś płaci składki zdrowotne".

Napisała do nas pani Maria z Poznania, której córka otrzymała skierowanie do okulisty na już, ale bez dopisku "pilne".

Przychodnie, do których zadzwoniłam proponują wizytę w ramach umowy z NFZ na 2023rok i tak na ul Kościelnej w Poznaniu na styczeń 2023r., natomiast na ul. Wenecjańskiej na marzec 2023r - tłumaczy Maria i dodaje, że pracując prawie przez 40 lat oraz będąc obecnie na emeryturze odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne, w związku z tym może korzystać z usług lekarza specjalisty jeśli zajdzie taka potrzeba jeden lub dwa razy w roku. Córka natomiast nadal się uczy - Jak była niepełnoletnia, to korzystała z przychodni dla dzieci. w 2020r nie miałam możliwości ani razu skorzystać z wizyty u lekarza rodzinnego. bo wtedy panie z rejestracji kazały wrzucać karteczki do skrzyneczki. Wyciągając wnioski z takich działań NFZ, to ja powinnam składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacić dopiero po skorzystaniu z wizyty, bo tak płacę za nic. Moim zdaniem, to sposób na wyłudzanie pieniędzy od nas Polaków-pacjentów - kwituje Maria i podaje przykład cioci, która miała zawał w 2019 roku w sierpniu, a wizyty kontrolnej u kardiologa doczekała się dopiero pół roku później.

Czy taka ma być opieka zdrowotna i profilaktyka ? Proszę o informacje gdzie są najkrótsze terminy w Poznaniu u specjalistów, bo dzwonienie na infolinie to jest kilka godzin przy słuchawce telefonicznej.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi internetowy Informator o Terminach Leczenia, gdzie w wyszukiwarce trzeba wypełnić odpowiednie pola, aby dowiedzieć się o najbliższych wolnych terminach świadczeń w danej lokalizacji. Wypróbowaliśmy internetowy informator, okazało się, że najbliższe terminy na przykład do kardiologa są za około 5 miesięcy. Natomiast do okulisty najbliższym wolnym terminem był 19 stycznia w Dębieckim Centrum Medycznym przy ul. Opolskiej 58 w Poznaniu. Kolejny wolny termin jest 15 lutego w poradni okulistycznej na os. Batorego 80/AB.

Portal medyczny MedicCentre informuje, że czas oczekiwania na wizytę u lekarza w ramach NFZ jest uzależniony zarówno od jego specjalizacji jak i miejsca świadczenia danej usługi. Według aktualnych danych, przeciętny okres to obecnie ok. 4 miesiące. To jednak wartość średnia - uwzględniająca zarówno spotkanie z pediatrą, które jest możliwe natychmiast jak i konsultacje ze specjalistami w bardzo wąskich dziedzinach medycyny.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro