Reklama
Reklama

Polski Ład: samorządy stracą kolejne pieniądze, ale zyska budżet państwa

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com

Chodzi o przejście specjalistów pracujących w branży IT na ryczałt.

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu, programiści działający jako Jednoosobowa Działalność Gospodarcza od 2022 roku mogą rozliczać się według zryczałtowanej stawki podatkowej. Sprawie przyjrzał się branżowy portal money.pl. Zamiast 15 procent podatku, będą płacić 12 procent. Wielu programistów planuje przejście na ryczałt, co zapewni im korzystniejszą sytuację finansową.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Jak zauważa money.pl, zdaniem ekspertów jest to celowe działanie rządu. Dlaczego? Pieniądze z podatku zryczałtowanego... nie trafiają do samorządów, a idą prosto do budżetu państwa. W całości.

Już wcześniej poznańscy urzędnicy wskazywali, że Poznań straci wiele milionów złotych na zmianach podatkowych związanych chociażby z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku. Teraz może się okazać, że straty będą jeszcze większe. Programiści zarabiają bowiem zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Do tej pory pieniądze z płaconych przez nich podatków szły po połowie do budżetu państwa i samorządu. Jeśli zdecydują się przejść na ryczałt - samorządy nie dostaną od takich osób nic.

Money.pl podaje, że w Polsce pracuje około 640 tysięcy pracowników branży IT. Jeśli połowa z nich zdecydowałaby się na przejście na ryczałt, do budżetu państwa wpłynęłyby dodatkowe 2 miliardy złotych (wzięto pod uwagę medianę zarobków w IT - 6000 zł brutto).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
23.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro