Reklama
Reklama

Zakończyło się referendum strajkowe w Solarisie. Związkowcy zapowiadają strajk generalny

Jedna z pikiet pod Solarisem | fot. Wielkopolska Solidarność / FB
Jedna z pikiet pod Solarisem | fot. Wielkopolska Solidarność / FB

W referendum strajkowym wzięło udział ponad 51 procent pracowników.

W referendum zagłosowały 1342 osoby, a więc 51,7 % uprawnionych do głosowania! Za przeprowadzeniem strajku generalnego opowiedziały się 1244 osoby, a więc 92,7 % wszystkich głosujących. To jednoznaczny i miażdżący wynik. Daje nam to silny mandat do dalszych działań - poinformowali związkowcy na portalu społecznościowym.

W związku z tym, z uwagi na niespełnienie żądania dotyczącego wzrostu wynagrodzenia pracowników Solaris Bus & Coach oraz wynik Referendum Strajkowego, w dniu 24 stycznia 2022 r. o godz. 6:00 rozpocznie się STRAJK GENERALNY pracowników spółki, który będzie trwał do odwołania - dodali.

Jak przypomina "Głos Wielkopolski" spór zbiorowy między dwoma związkami zawodowymi działającymi w Solarisie, czyli OPZZ Konfederacją Pracy i Solidarnością, a zarządem firmy trwa od września. Chodzi o podwyżki płac. Już w listopadzie pod zakładem odbyła się pikieta.

"Mateusz Figaszewski, rzecznik Solaris Bus&Coach Sp. z o.o., proponował na jednym ze spotkań m.in. 5-proc. wzrost wynagrodzenia dla każdego pracownika. Oprócz tego doświadczeni pracownicy mieliby otrzymać min. 450 złotych brutto dodatkowo wraz z premiami, a brygadziści otrzymaliby 650 złotych brutto wraz z premiami. Firma podała też informację, że w latach 2018-2020 wydała na podwyżki płac ponad 60 mln zł" - czytamy na łamach gazety.

Ostatecznie związek nie zgodził się na propozycję. Powodem był brak porozumienia płacowego między pracownikami a zarządem firmy. W grudniu zapadła decyzja o przeprowadzeniu referendum strajkowego.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro