Reklama
Reklama

Na terenie całego kraju od północy będzie obowiązywał stopień alarmowy ALFA-CRP

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Krystian Maj/KPRM/mat. prasowe
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Krystian Maj/KPRM/mat. prasowe

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP, dotyczący cyberprzestrzeni, na obszarze całego kraju.

Stopień alarmowy obowiązuje od wtorku, 18 stycznia (od godz. 23:59) do niedzieli, 23 stycznia 2022 r. (do godziny 23:59). Jest to najniższy z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa "został wprowadzony ze względu na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych".

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności - czytamy w komunikacie RCB. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej - dodaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
18.37 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro